Öğrencilere Yurt Ücretleri Geri Ödenecek!

tarafından
50
Öğrencilere Yurt Ücretleri Geri Ödenecek!

Türkiye’de de ilk korona virüs olayının görülmesinin ardından yetkililerden temkin emelli ilk ve orta dereceli mektepler ile yükseköğretim müesseselerindeki talebeler için 3 hafta eğitim öğretime ara verilmiş olup bu noktada mekteplerde eğitim uzaktan devam edecekken üniversitelere ise 3 hafta eğitim arası verilmiş oldu. Bir Hayli üniversite talebe ise yurt için ödedikleri ücretleri merak etmekte olup bu istikamette bir söyleme Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan geldi. Hem burs, kredi hem de yurt ücretlerine ait bakanın yapmış olduğu söyleme haberimizin devamında yer alıyor.

Burs ve Kredi Devam Edecek

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu eğitime ara verilmesinin ardından Koronavirüs Kovid-19 ciddi bir salgın ve bununla alakalı çaba hem zaruri birtakım vaziyetleri ortaya koymayı hem de bu zaruri kararları da acil bir biçimde zaman zaman almayı gerektiriyor. Dün gece öğreniyorsunuz umreden dönen yurttaşlarımızla alakalı Bilim Heyetinin, Sağlık Bakanlığı’mızın bu güzergahtaki gereksinimi mevzubahisi oldu” ifadeleriyle mevzuya dikkat çekti ardından ise kredi ve burs ödemeleriyle alakalı söylemelerde bulundu.

Kasapoğlu “Gerek burs ödemeleri gerek kredi ödemeleri hiçbir biçimde kesintiye uğramaksızın devam edecek” ifadesi ile eğitime ara verilen aylarda da ödemelerin olacağına söyledi.

Yurt Ücretleri Geri Verilecek

Burs ve kredi ile alakalı söylemelerinden sonra Kasapoğlu tarafından yurt ücretlerine de ait bir söyleme geldi.

Son dakika ihtiyatı olarak umreden dönen yurttaşların yurtlara alınması ile alakalı olarak “Başta Ankara’daki yurtlarımız olmak üzere Konya’daki yurtlarımızla beraber talebelerimizin, zati tatil olması hasebiyle 300 bine yakın talebemiz konutlarına gitti. Bir kısmı da gitme evresinde, mevcut müsait olan yurtlarımıza da bu davetlilerimizi alma vaziyetiyle bir çalışmayı başlattık.” dedi.

Ardında yurt ücretleri ile alakalı olarak ise “Yurtlarımızda bu vakitte kalmayan talebelerimizi izin kapsamının dışını yakaladık, bilindiği üzere 75 gün izinleri var onun haricini yakalıyoruz. Yeniden kalmadıkları takdirde ücret almıyoruz, ücret ödeyenler bazen soruyorlar, onların da ücretlerini yarından itibaren iade etmeye başlayacağız.

Bu vesileyle ben özellikle dün akşam fedakarlıkla bu anlamlı çalışmaya katkı sağlayan çok bedelli genç dostlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” söylemesinde bulundu.