Öğretim Görevlisi Maaşları 2020’de Ne Kadar Oldu?

tarafından
58
Öğretim Görevlisi Maaşları 2020’de Ne Kadar Oldu?

Ülkemizde bir hayli şahsın seçim ettiği işlerden biri de öğretim vazifeliliği olmakla beraber, akademik personel kadrosunda biri olan öğretim vazifeliliği hakkında merak edilen birtakım mevzular mevcuttur. Bu mevzuların başında ise 2020 seneyi itibari ile personele ödenen maaş bilgileri yer almaktadır. Öğretim vazifelisi olarak vazife yapan personele ait maaş bilgileri ise haberimizin devamındadır.

Öğretim Vazifelisi Nasıl Olunur?

Öğretim vazifelisi olarak vazife yapmak isteyen adayların –Lisans seviyesinde eğitim yapılan ünitelere rektörlüğe bağlı kısımlar dâhil müracaat etecek öğretim vazifelisi adaylarında en az tezli yüksek lisans mezunu olmak ve bazı duyurularda yer isimliği biçimi ile alanında en az deneyim koşulunu sağlamak gerekmektedir. Bunun yanı gizeme ALES imtihanından da en az 70, bazı duyurularda arandığı üzere Yabancı Dil Sınavı ya da dengi bir imtihandan 50 ve üzeri puan almak koşulları aranmaktadır. Bu koşulları sağlayan adaylar üniversitelerin yayınlamış olduğu imtihanlara katılarak, sonrasında ise bilim imtihanına katılıp, zaferli oldukları taktirde alakalı kadroya ceddilmekte ve vazife yapmaktadırlar.

2020 Öğretim Vazifelisi Maaşları

2020 seneyi itibari ile öğretim vazifelisi olarak vazife yapan personele ödenen maaşlar şu biçimdedir; 1/4 dereceye sahip, 25 kıdem seneyi olan bir personele 6 bin 702 TL, 3/1 derece 9 kıdem seneyi için 6 bin 324 TL, 4/1 derece 6 kıdem seneyi için 6 bin 231 TL ve 7/1 derecesinde yeni başlayan bir personele ise 6 bin 121 TL ödeme yapılmaktadır.