Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

tarafından
302
Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Hırsızlık, cinayet, soygun, gasp, taciz, şiddet, atak gibi dünyada her saniye binlerce değişik kategoride kabahat işleniyor. İşlenen kabahatler sebebiyle insanlar mağdur oluyor. Kabahatlileri ortaya çıkarmak için örgütüne üyeleri devreye giriyor. İşte bütün de bu noktada yaşananları aydınlatmak, kabahatlilere erişmek için hadisenin yaşandığı yer araştırılmaktadır. Bu noktada emniyet güçlerinde istihdam edilen hadise yeri tahlil uzmanı olarak çalışan personeller devreye girer. Polis olarak çalışanlar, polis olmak isteyenler, örgütüne üyelerinde çalışmak isteyenler hadise yeri tahlil uzmanlığı hakkında sualler sormakta ve araştırma yapmaktadır. Peki hadise yeri uncalama uzmanı nedir? Kimdir? Hadise yeri tahlil uzmanı nasıl olunur? Ne iş yapar?

Hadise Yeri Tahlil Uzmanı Nedir? Kimdir?

Kabahatin işlendiği, hadise yeri olarak adlandırılan bölgeyi araştıran, emniyet güçlerinde istihdam edilen ve alanında uzman olan şahıslara hadise yeri tahlil uzmanı denir. Uzmanlar kabahatin işlendiği yeri, ispatları, kabahatlilere erişilmesini sağlayacak izleri, hadisenin aydınlatılması için ehemmiyetli olan her şeyi inceler. Uzmanlar ispatları bulan, araştıran, kayıt altına alan, ispatların yok olmasını yasaklayan, tahlil neticelerini rapor haline getiren bireylerdir. Misalin filmlerde parmak izi arayan, bulan, araştıran, saç tellerini plastik poşetlere koyan şahıslar bu uzmanlardır.

Hadise Yeri Tahlil Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu vazifelilerin uzmanlığı olmak zorundadır. Bu kapsamda hadise yeri tahlil uzmanı olmak için adayların üzerinde 2 yol bulunur. İlk olarak adaylar 4 senelik eğitim veren lisans programlarının bulunduğu üniversitelerin biyoloji veya genetik kısımlarından mezun olmalıdır. Mezuniyet sonrasında adaylar Kamu Personeli Seçme İmtihanına KPSS girmeli ve zaferli olarak kabul edilecek puan almalıdır. Bu puanı aldıktan sonra İçişleri Bakanlığının EGM’ye yapacağı iş bültenlerini takip edip müracaat yapabilirsiniz. Ayrıca adaylar polis olduktan sonra EGM Tarafından açılan hadise yeri tahlil kurslarına katılabilir. Bu sayede hadise yeri tahlil uzmanı olarak çalışmak olası olabilir.

Hadise Yeri Tahlil Uzmanı Ne İş Yapar?

  • Hadise yeri tahlil uzmanı hadise yerini inceler.
  • Maddi kabahat kanıtlarını arar, bulur ve inceler.
  • Gizemi aydınlatır, meçhulü bulur ve kabahatliye erişilmesini sağlar.
  • İspatların kaybolmasını maniler ve kayıt altına alır.
  • Yapılan tahlillerin neticelerine göre rapor hazırlar ve yetkililere ulaştırır.

Hadise Yeri Uzmanı Olma Koşulları Nelerdir?

Kabahate karşı verilen savaşta kritik bir rol üstlenen bu kadrolarda çalışmak basit değildir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen pek çok birey olsa da pek azı bunu muvaffak olabilir. Zira adaylarda aranan pek çok koşul bulunmaktadır. Peki o koşullar nelerdir?

  • Adayların 35 yaşında veya altında olmaları gerekir.
  • Adayların görevlerini yapmalarını yasaklayarak bir sıhhat meseleyi veya manisinin bulunmaması gerekir.
  • Adayların polis olmak için gereken koşulları taşıması gerekir.
  • Adayların cemiyette edepli, samimi öğrenilmesi ve surat kızartıcı kabahatler içine girmemesi gerekir.
  • Adayların biyoloji veya genetik kısımlarından 4 senelik mezun olması gerekir ya da EGM’nin açtığı kurslarda zaferli olması gerekir.