Orman Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar?

tarafından
104
Orman Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar?

Orman Muhafaza Memuru Maaş, Orman Muhafaza Memuru Maaşı, Orman Muhafaza Memuru Maaşları. Dünyanın dört bir yanında çıkan orman yangınları 2019 senesine damga vurdu. Özellikle de Avustralya’daki aylarca söndürülemeyen yangın neredeyse tüm dünyayı etkiledi. Türkiye’de de sene genelinde pek çok yangın meydana geldi. Ormanlar, ciğerlerimiz yandı. Üstelik başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada farklı amaçlarla ormanlarda kaçak kesim faaliyetleri gerçekleşiyor. Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle dünyadanın yeşil örtüsü zarar görüyor. Ormanları korumak için, yangınlarla mücadele etmek, kaçak kesim faaliyetlerini engellemek için en kritik rolü orman muhafaza memurları oynamaktadır. Doğa ile iç içe olan bu personeller oldukça kutsal bir görevi yerine getirirler. Üstelik bu özel meslekle alakalı başta maaşlar olmak üzere pek çok konu merak edilir. Peki orman muhafaza memuru nedir? Kimdir? Orman muhafaza memuru çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? Orman muhafaza memuru maaşları 2020 ne kadar?

Orman Muhafaza Memuru Nedir? Ne Demek?

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yer alan Orman Genel Müdürlüğü faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde sürdürmektedir. Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan orman muhafaza memurları ise önemli bir görev icra etmektedirler. Bu memurlar ormanları, orman ürünlerini, orman canlılarını, doğa ve çevreyi, orman sınırlarını korumakla görevlidir. Ayrıca bulunan orman varlıklarını, ağaç sayılarını da artırmaya çalışırlar. Bu kapsamda orman içi ve dışında ağaçlandırma yaparlar, ağaçlandırma yapılan sahaları korurlar. Fidanlıkların, doğal alanların, tabiat anıtlarının, koruma sahalarının, özel bölgelerin, hayvan yuvalarının, parkların, ağaçların korunmasında orman muhafaza memurları görev yapar. Orman Muhafaza Memuru Maaş, Orman Muhafaza Memuru Maaşı, Orman Muhafaza Memuru Maaşları.

Orman Muhafaza Memuru Ne İş Yapar?

  • Ormanların, ağaçların, orman varlığının korunması için görev yaparlar.
  • Damga ve işaretleme işlemleri yürütülür.
  • Kesilmesi gereken ağaçların tespiti yapılır.
  • Ağaç kesim işlemleri gerçekleştirilir.
  • Tohum temini yaparlar.
  • Orman ürünlerinin üretimi ve korunmasında görev yaparlar.
  • Ağaçlandırma çalışmaları yaparlar.
  • Orman, canlı, ağaç, hayvan, sınırların korunması yönünde çalışırlar.
  • Orman yangınlarıyla mücadele ederler.
  • Görevleri kapsamında edindikleri tüm eşya ve malzemeleri korurlar.

Orman Muhafaza Memuru Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Personellerin çalışma koşulları ve çalışma saatleri oldukça zorludur. Personeller şehirlerden, yerleşim yerlerinden uzakta görev yaparlar. Ormanlarda devriye yaparlar. Kaçak kesim yapanlarla mücadele ederler. Kaçak avcılarla mücadele ederler. Ormanları tehdit eden her şeyle mücadele ederler. Bu da oldukça zorludur. Çalışma saatleri de normal 08.00-17.00 saatleri arasındadır. Ancak nöbet sistemi bulunur. Akşam saatlerinde, gece saatlerinde, sabah saatlerinde personellerin görev yapmaları mümkündür. Orman Muhafaza Memuru Maaş, Orman Muhafaza Memuru Maaşı, Orman Muhafaza Memuru Maaşları.

Orman Muhafaza Memuru Maaşları 2020

Personellerle alakalı en çok merak edilen konu maaşlardır. Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan orman muhafaza memurlarının ne kadar maaş aldığı merak edilir. Bu görevi yapmak isteyenler, bu görevi icra edenler bu konuda araştırma yapmaktadır. Personellerin maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Aile takviyeyi, AGİ, çocuk takviyeyi, sendika aidatı, sigorta ve BES kesintisi, tecrübe ve hizmet yılı, derece ve kıdemine göre ücretler değişebilmektedir.

10/2 derece ve kıdemindeki göreve yeni başlayan orman ve muhafaza memuru maaşı 2020 4 bin 500 TL civarındadır.

7/1 derecesindeki 5 sene tecrübeli memur 3 bin 800 TL etrafında ücret alır.

6/3 derecesindeki 10 sene tecrübeli personel 3 bin 900 TL etrafında aylık alır.

4/2 derecesindeki 15 sene tecrübeli orman muhafa memuru maaşı 4 bin TL civarındadır.

2/1 derecesindeki 20 sene tecrübeli personel 4 bin 400 TL etrafında aylık alır.

1/4 derecesindeki 25 sene tecrübeli memur ise 4 bin 500 TL etrafında ücret alır.

Orman Muhafaza Memuru Tazminat ve Mesai Ücreti

Memurlar mesai saatleri dışında orman yangınlarına müdahale ettiklerinde fazla mesai ücreti öderler. Buna göre mayıs başlangıcından kasım sonuna kadar 90 saati geçmemek şartıyla her saat için 5 kaz fazla çalışma ücreti alınabilir. Bu doğrultuda orman muhafaza memuru fazla mesai ücreti 2020 aylık brüt 1000 TL olabilmektedir. Orman Muhafaza Memuru Maaş, Orman Muhafaza Memuru Maaşı, Orman Muhafaza Memuru Maaşları.

Memurlar için önemli bir gelir kaynağı da yansın söndürme tazminatıdır. Buna göre hava araçları kullanıldığında, yangınla mücadele edildiğinde görev yapan memurlar her uçuş günü için 900 gösterge sayısının aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda ortaya çıkan rakam kadar tazminat alır. Aylık en fazla tazminat 5400 gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu ortaya çıkar. 2020’de en fazla yangın söndürme tazminatı brüt 790 TL ortamına kadar çıkabilir.

Memurlar yangın söndürme çalışmalarına katılmaları sonucunda yaralanmaları veya destekle yaşam sürdürecek konuma gelmeleri veya ölümleri durumunda mirasçılara en yüksek devlet memuru maaşının 100 katı meblağında ödeme yapılır. Bu tutar 2020’de 138 bin tl civarındadır. Engelli hale gelenlere de engel derecesine bağlı olarak en yüksek memur maaşının 25 katı ile 75 katı arasında tazminat ödemesi yapılır. Bu tutarlar da 34.5 bin TL ile 105 bin TL arasındadır.