Orman Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
908
Orman Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Orman Mühendisi Maaşı. Orman Mühendisi Maaşları. İş tanıtımlarından işlerin maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazı dizilerimizi hazırlamaya elimizden geldiğince devam ediyoruz. Mühendislik işi ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik ve alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da orman mühendisi maaşları ile orman mühendisinin ne iş yaptığı, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

ORMAN MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR? ORMAN MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NE DURUMDADIR?

Orman mühendisi olarak çalışmak isteyen fertlerin öğrenmesi gereken en ehemmiyetli şeylerden bir tanesi kamuda ve özel sektörde değişik gidişatların olduğudur.

Özel sektörde çalışan orman mühendislerine baktığımızda vaziyet kamudaki kadar iyi değildir zira özel sektörde çalışan mühendislere hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya ortamlarında ücretler verilmekte hem de özel sektördeki mühendisler uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır. Orman Mühendisi Maaşı. Orman Mühendisi Maaşları.

Kamuda çalışan orman mühendisleri ise hemen hemen her kamu misyonlusu gibi haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesailere kalıyor olsalar da genellikle çalışma saatlerinin bu biçimde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan ücretler hem de görece konfor sebebiyle orman mühendisleri iyi çalışma imkânlarına sahiptirler. Çalışma civarları da mühendislik yapılan alana göre farklılık gösterebilse de zaman zaman büro, zaman zaman laboratuvar civarı zaman zaman da saha olabilmektedir.

ORMAN MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ORMAN MÜHENDİSİ OLUNUR? ORMAN MÜHENDİSİNİN MİSYONLARI NELERDİR?

Orman mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl orman mühendisi olunuru yanıtlamak doğru olacaktır zira bir kimsenin orman mühendisi olabilmesi için alakalı bir kısım mezunu olması gerekmektedir, orman mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren orman mühendisliği veya eşi kısmı tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlet personeli olarak çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olması gerekmektedir. Orman Mühendisi Maaşı. Orman Mühendisi Maaşları.

Orman mühendisinin misyonları nelerdir başka bir deyişle orman mühendisi ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Ormanların bereketliliğini çoğaldırmaya, yeşil alanları, ulusal parkları tanımlamaya müteveccih çalışmalar yaparlar ve projeler hazırlarlar,
  • Ormanlık arazileri tanımlarlar ve bu arazilerin haritasını çıkarırlar,
  • Arazilerin gidişatına göre ağaç dikimine müteveccih en uygun çalışmaları yaptırırlar ve orman yangınlarına müteveccih ihtiyat alırlar,
  • Orman bakım işlerinde görevlendirmeler yaparlar ve ormanda yaşayan canlıların korunması ve üremesine müteveccih tasarılama yaparlar.

KAMUDA ORMAN MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Orman Mühendisi Maaşı           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Orman Mühendisi Maaşı                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Orman Mühendisi Maaşı                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Orman Mühendisi Maaşı                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Orman Mühendisi Maaşı                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Orman Mühendisi Maaşı                     6400-6600 Türk Lirası

Orman Mühendisi Maaşı. Orman Mühendisi Maaşları. Kamuda orman mühendisi maaşları takribî olarak tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler ortaya çıkabilmektedir ve bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenlerden dolayı bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir orman mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ORMAN MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında mühendis olarak çalışma noktasında bazı farklar vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli orman mühendislerine minimum ücret veya ortamında maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan orman mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL dolaylarındadır diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Alınacak maaş, çalışılacak şirket azıcık da bireyin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.