Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşı

tarafından
210
Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşı

Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşı, Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşları. İşlerin maaş bilgilerini, vazifelerini, çalışma koşullarını anlattığımız yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sizlere yol göstermesi kastıyla hazırladığımız bu yazıda ise ortaöğretim tıbbi sekreter maaşları ve vazifeleri, çalışma koşulları gibi mevzuları kaleme alacağız.

TIBBİ SEKRETER NEDİR? ORTAÖĞRETİM TIBBİ SEKRETER GÖREVLERİ NELERDİR

Teknikerler ve teknisyenler genellikle sıhhat sektöründe alakalı alanın uzmanının yanında yardım personeli olarak misyon yaparlar ve tıbbi sekreter teknisyenleri de bu biçimde destekçi personel olarak misyon yapmaktadırlar. Tıbbi sekreter teknisyeni nedir daha net açıklama edebilmek için misyonlarına bakmak verimli olacaktır:

a Sıhhat müessese ve kuruluşlarında, sıhhat hizmet sunumunun aralıksızı temeli ile tıbbi iş ve operasyonların gerektirdiği haberleşme ve yazışma hizmetlerini yürütür.

b Sıhhat müessese ve kuruluşlarında buluşma hizmetlerini ve hasta kabul harekâtlarını yapar.

c Hastaya ait tıbbi ve yönetimsel kayıtları meblağ, elektronik ve/veya sesli etraflara kayıt edilen tıbbi bilgileri tıbbi evraklara dönüştürür.

ç Hasta dosyalarını ve lüzumlu görülen öbür doküman ve raporları dosyalar, arşivleme ve hizmete sunma harekâtlarını yürütür.

d Belirlenen sınıflandırma ve kodlama sistemlerine göre muayenehane kodlama harekâtlarını yapar.

e Tıbbi istatistikler ile alakalı bilgileri derleyerek neticelerini üst idareye raporlar.

f Hasta dosyaları arşivinin montaj ve işleyişinde misyon alır.

g Hasta dosyalarındaki yetersizliklerin giderilmesini sağlar.

ğ Hastanın taburcu ve transfer harekâtlarını yapar, müesseseler arası irtibatı sağlar.

NASIL TIBBİ SEKRETER OLUNUR?

Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşı, Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşları. Sıhhat alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların teknisyen veya teknisyen olabilmesi için aranan koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunların en başında da kısım koşulu gelmektedir. Tıbbi sekreter olabilmek için alttaki kısımlardan mezun olmak gerekmektedir:

Büro Yönetimi – Tıp Sekreterliği Dalı Dal kod: 101

Sıhhat Hizmetleri Sekreterliği – Tıbbi Sekreterlik Dalı Dal kod: 101

ORTAÖĞRETİM TIBBİ SEKRETER ÇALIŞMA KOŞULLARI NE DURUMDADIR? TIBBİ SEKRETER ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Tıbbi sekreterler genel olarak giriş, kayıt vs. gibi işlerle uğraştığı için işleri ağırlıklı olarak masa başındadır fakat bu masa başı iş üniteden üniteye göre basitleşmekte veya güçleşmektedir. Sağlık Kurumundan sağlık kurumuna, müesseseden müesseseye farklılık gösterebilen bir gidişat olarak tıbbi sekreterler çok değişik ünitelerde ve özellikle kendilerini yorabilecek ünitelerde çalışabilmektedir. Ayrıca tıbbi sekreterlik işini yorucu kılan bir öbür vaziyette hastalar ile ilk görüşen, konuşan birey olmaktır. Acil gidişattaki hastaların yakınlarının veya kendilerinin güçlük çıkarabildiği bilinmektedir.

Kamu personelleri genellikle haftada 40 saat mesaiye sahiptirler fakat sıhhat sektöründe genellikle bu asgari saat olarak görülmelidir. Nöbetler, ek mesailer vs. ile sıhhat sektörü çalışanları ve ortaöğretim tıbbi sekreter işinin üyeleri bu saatin azıcıkçık üzerinde çalışmaktadırlar. Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşı, Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşları.

ORTAÖĞRETİM TIBBİ SEKRETER MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan teknisyen                       3900-4100 Türk Lirası

5 senelik teknisyen                                  3950-4150 Türk Lirası

10 senelik teknisyen                                4100-4300 Türk Lirası

15 senelik teknisyen                                4300-4500 Türk Lirası

20 senelik teknisyen                                4500-4700 Türk Lirası

25 senelik teknisyen                                4550-4750 Türk Lirası

30 senelik teknisyen                                4600-4800 Türk Lirası

Tablomuzda genel hali ile sıhhat alanında çalışan teknisyenlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zam ile beraber 2020 maaş gidişatları görülmektedir. Yeni başlayacak tıbbi sekreter iş üyeleri de bu zamdan sonra 2020 senesinde 3900-4100 TL dolaylarında maaş alacaklardır. Bu sayı vasati verilmiş bir sayıdır ve kuruluştan kuruluşa ek ödemelerin, ek mesailerin değişikleşmesi sebebi ile 100-200 TL oynama göz önünde bulundurulmalıdır.

ÖZEL SEKTÖR 2020 TIBBİ SEKRETER MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş mevzusu firmadan işletmeye, sağlık kurumundan sağlık kurumuna değişiklik gösterebilmektedir ama minimum ücrete yapılan zamdan sonra ortaöğretim tıbbi sekreter maaşlarının özel sektörde 2020 senesinde vasati olarak 2500-2800 TL arasında olacağını öngörebiliriz. Dediğimiz gibi bu yeniden genel bir sayıdır zira bazı sağlık kurumular, kuruluşlar minimum ücret ile personel çalıştırırken kimi sağlık kurumular 3000 TL dolaylarında maaş ile personellerini çalıştırabilmektedirler. Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşı, Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşları.

Sorularınız, görüşleriniz ve teklifleriniz için alttaki yorum kısmını kullanabilir veya forum sayfalarımızı buradan ziyaret ederek oradaki idareyiciler ve azalar ile bağlantıya geçebilirsiniz: