Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
369
Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Otomotiv Mühendisi Maaşı. Otomotiv Mühendisi Maaşları. İşlere dair maaşlarından çalışma saatlerine kadar bilgilendirici yazılar yayımlamaya devam ediyoruz. Alan alan mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda sizlere otomotiv mühendisi hakkında bu tip bilgiler vermeye çalışacağız.

NASIL OTOMOTİV MÜHENDİSİ OLUNUR? OTOMOTİV MÜHENDİSİ KİMDİR? OTOMOTİV MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Otomotiv mühendisi olabilmek için bir adayın otomotiv mühendisliği veya eşi bir kısım mezunu olması gerekmektedir. Tabi ki yalnızca mezun olmak bir işi yapmaya yetmemektedir. Kamuda otomotiv mühendisi olmak isteyen adaylar KPSS kamu personeli seçme imtihanına girerek soyulmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak istiyorlarsa da işletmelerin aradıkları kriterleri yerine getirmelidirler. Otomotiv Mühendisi Maaşı. Otomotiv Mühendisi Maaşları.

Otomotiv mühendisi yanıtını da otomotiv mühendisi ne iş yapar içinden yanıtlayabiliriz. Otomotiv mühendisi ne iş yapar kısmını kalemtıraş olursak;

  • Fikir üretmek ve tasarımlar yapmak ismine bilgisayar yardımlı tasarım kutularını kullanmak,
  • Bileşen imali için zorunlu malzemeleri tanımlamak,
  • Bileşenlerin prototipini oluşturarak performanslarını ve güvenliği test etmek,
  • Yeni tasarımlar geliştirirken alıcı lüzumları ve hükümet emisyon tertip etmelerini dikkate almak,
  • Mekanik arızaları ya da beklenmeyen bakım meselelerini incelemek,
  • Tedarikçiler ile irtibat kurmak ve tedarik zinciri yönetimi mevzuları ile ilgilenmek,
  • Vasıtaların hakimiyet edilmesi ve test edilmesini sağlamak.

KAMUDA OTOMOTİV MÜHENDİSİ MAAŞI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis Maaşı           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Mühendis Maaşı                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Mühendis Maaşı                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Mühendis Maaşı                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Mühendis Maaşı                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Mühendis Maaşı                     6400-6600 Türk Lirası

Otomotiv Mühendisi Maaşı. Otomotiv Mühendisi Maaşları.  Yukarıda yer alan tabloda kamuda çalışan mühendislerin vasati olarak aldıkları maaşlar görülmektedir. Bu sayılara aile takviyeyi, ek mesailer, vaziyete göre yurtdışı görevlendirmelerinden elde edilen kazançlar gibi ek ücretler ilave edilebilir fakat genel olarak kamu personeli olarak misyona yeni başlayan bir otomotiv mühendisi 5700 TL dolaylarında maaş almaktadır diyebiliriz.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 OTOMOTİV MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Otomotiv mühendisi olarak çalışma noktasında özel sektör ile kamuyu mukayese etecek olursak kamunun belirgin bir şekilde önde olduğunu görebiliriz. Özel sektörde firmalar genellikle yeni başlayan mühendislerine minimum ücret ortamlarında maaş vermektedir. Yeni başlayan bir otomotiv mühendisi de özel sektörde 2700 TL ortamlarında maaş almaktadır. Tabi ki özel sektörde bu vaziyet şirketten işletmeye değişebileceği için bunu vasati sayı olarak almak doğru olacaktır zira yeni başlayan mühendislerine minimum ücret veren işletmeler olduğu gibi 3000-3500 TL dolaylarında maaş veren şirketler de bulunmaktadır.

OTOMOTİV MÜHENDİSİ ÇALIŞMA OLANAKLARI, ORTAMI NASILDIR? OTOMOTİV MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ HAFTALIK NE KADARDIR?

Otomotiv mühendisliğine dair çalışma saatleri ve çalışma koşulları bilgisini kamu ve özel sektör diye ikiye ayırmak doğru olacaktır.

Kamuda personeli olarak vazife yapan otomotiv mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine natüreldir. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vb. zamanlarda ek mesaiye kalabiliyor olsalar da genellikle çalışma saatleri alt yukarıya bu kadardır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaştan dolayı hem de beyaz yakalı bir iş üyeyi olmaları hasebiyle otomotiv mühendisleri iyi çalışma imkânlarına sahiptirler. Çalışma etrafları da uzmanlık alanlarına göre farklılık gösterebilmekle beraber mühendisler zaman zaman büroda, zaman zaman sahada zaman zaman da laboratuvar etrafında çalışabilmektedirler. Otomotiv Mühendisi Maaşı. Otomotiv Mühendisi Maaşları.

Özel sektör personeli olan otomotiv mühendisleri ise kamudaki kadar rahat olamayabilmektedirler zira özel sektörde özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında hem oldukça düşük ücretler elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.