Otomotiv Mühendisi Maaşları

tarafından
74
Otomotiv Mühendisi Maaşları

2020 Otomotiv Mühendisi Maaşları

Otomotiv Mühendisi

Tercih yarıyılına gelen talebeler veya tekerrür üniversite okumak isteyen şahıslar bir ekip işlere yönelmekte ve araştırma yapmaktadır. Günümüzde artık öğrenilmiş ve tanınmış kısımlara değil daha çok sürpriz olabilecek kısımlara bakan talebeler, sıralamaya otomotiv mühendisliği kısmını da almış gidişattadırlar. Özellikle son zamanlarda günümüzde çoğalan otomotiv sektörü, bazı personel lüzumlarını da birliktesi getirmiştir. Otomotiv mühendisliği nedir sualinin yanıtını az çok herkes varsayım etmektedir ancak ayrıntılıca bakıldığında bir otomotiv mühendisi, dünya çapında çalışmakta ve hizmet vermektedir. Peki, bütün olarak otomotiv mühendisliği nedir?

Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Otomotiv mühendisliği, isminden de kavrayabileceğiniz gibi yalnızca otomotiv sektörü ile ilgili bir kısımdır. Dünya çapında çalışmakla birlikte ülkemizde bulunan bir hayli araba fabrikasında hizmet veren mühendisler, bir vasıtanın başından sonuna kadar yapım düzeylerini takip eder. Otomotiv mühendisliği çalışma sınıfı olarak kendi içerisinde 4’e dağılır:

  • Yapım Mühendisliği: Rastgele bir vasıtanın baştan sona nasıl ve hangi sıralama ile üretileceğini belirler.
  • Ar-Ge Mühendisliği: Araştırmalar yaparak vasıtanın daha faydalı hale getirilmesini sağlar.
  • Servis Mühendisliği: Servisin genel mesulüdür. Taşıtların bakımının nasıl yapılacağı gibi işlere bakmaktadır.
  • Tasarım Mühendisliği: Taşıtta bulunan tüm parçaların testini yapar. Misalin; süspansiyonlar sağlam çalışıyor mu çalışmıyor mu? Bu gibi parçaların testini sağlayarak yeterliliğini hakimiyet etmektedir.

Otomotiv mühendisliği yalnızca dışarıdan görüldüğü gibi bir mühendislik değildir. Yukarıyada sayılanların dışında araba yedek parça yapımı hakikatleştiren fabrikalardan satış ve pazarlamaya kadar her alanda çalışabilir. Otomotiv mühendisliği ne iş yapar diye merak eden şahıslar, otomotiv ile alakalı her yerde mühendislerin yer alabileceğini öğrenmek zorundalardır. Ancak öncelikli olarak çalışma yerleri elbette yapım fabrikalarıdır. Bu kısımda galibiyetli olmak için matematik ve fizik mevzularına hâkim olmak gereklidir.

Otomotiv Mühendisi Maaşları ne kadar?

Otomotiv Mühendisi maaşları ne kadar? Otomotiv Mühendisi çalışma koşulları, çalışan yorumları ve maaşı;

Otomotiv Mühendisi Kamu Maaşları

2020 seneyi 7/2 derecesine sahip, bekar bir mühendisin tazminatsız aldığı net maaş; 5,122TL

Otomotiv Mühendisi Özel Sektör Maaşları

2020 seneyi Özel sektörde hizmetini sürdüren Otomotiv Mühendisi vasati maaşı; 2300 – 6600 TL