Özel Sektör İş Görüşmelerinde Mülakat Nasıl Yapılıyor?

tarafından
46
Özel Sektör İş Görüşmelerinde Mülakat Nasıl Yapılıyor?

Özel sektörde işe girmeden evvel ziyaret nasıl yapılıyor, müzakereler de adaylara hangi sualler soruluyor? Ülkemizde mekteplerden ya da eğitim yerlerinden mezun olan adaylar işe girmek için hem Kamu Personeli Seçme İmtihanı KPSS’ye giriyor hemde özel sektörlerin açmış olduğu imtihanlara girmektedir. Buna göre kamu müesseselerindeki ziyaret sistemleri değişmez ve öğrenilmektedir fakat özel sektörde ki iş görüşmelerinde müzakerelerin nasıl yapıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Peki özel sektörde iş görüşmeleri nasıl yapılıyor, iş görüşmelerinde adaylara ne gibi sualler soruluyor, adaylar nasıl davranmalıdır?

İki Ziyaret Uygulanıyor

Özel sektör şirketlerinin çoğunda iki ziyaret sistemi uygulanıyor. Buna göre birinci röportajda insan kaynakları personelleri ile işe girmek isteyen birey görüşmektedir. Bu görüşme esnasında kendini tanıtır mısın, daha evvel neler yaptın, neden bu sektörü seçtin, neden seni seçmeliyiz gibi sualler sorulmaktadır ve aday yanıtlamaktadır. Alınan yanıtı insan kaynakları personeli değerlendirmekte ve uygun görmesi halinde adayın ikinci müzakereye girmesine hak verilmektedir.

İş Sahibi ile Görüşülüyor

İnsan kaynakları personeli işe girmek isteyen adayı uygun görmesi halinde şahsı temel işveren ile görüşmektedir. İş sahibinin yanına giden adayın yanında genel olarak insan kaynakları personeli de oluyor ve iş sahibi adaya kendini tanıtır mısın, neler yaptın, daimi çalışmak istiyor musun, neler bekliyorsun gibi sualler yöneltiyor. Bu adımlar da geçildikten sonra adaya biz sizi ararız deniliyor ve bölünüyor. Daha sonrasında aday şayet uygun görülürse firma yetkilisi tarafından telefonla aranarak firmaya çağrılıyor ve iş uyuşmaları yapıldıktan sonra işe başlama safhasına geçiliyor.