Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
370
Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da petrol ve doğalgaz mühendisi maaşları ile petrol ve doğalgaz mühendisinin vazifeleri, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ OLUNUR? PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Petrol ve doğalgaz mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl petrol ve doğalgaz mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin petrol ve doğalgaz mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, petrol ve doğalgaz mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren petrol ve doğalgaz mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olması gerekmektedir.

Petrol ve doğalgaz mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Doğalgaz ve petrol çıkarılmasında kullanılan metotları geliştirme emeliyle araştırma yaparlar,
  • Petrol ve doğalgaz sondajında kullanılacak vasıta ve gereçleri tanımlarlar, sondaj operasyonunun daha uygun maliyetle ve tehlikesiz bir şekilde hakikatleşmesini sağlarlar ve bunları sorgularlar,
  • Çiğ petrol ve doğalgazın depolanması ve nakledilmesiyle ilgili olarak projeler hazırlarlar ve teftişlerini yaparlar,
  • Doğalgaz ve petrolün nerede ne ölçüde bulunduğunu tespit etmeye müteveccih çalışmalar yaparlar.

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Petrol ve doğalgaz mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye böler dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan petrol ve doğalgaz mühendisleri hemen hemen her kamu vazifelisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle petrol ve doğalgaz mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma etrafları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro civarı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan petrol ve doğalgaz mühendislerine baktığımızda vaziyet bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya ortamlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Petrol ve doğalgaz Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Petrol ve doğalgaz Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Petrol ve doğalgaz Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Petrol ve doğalgaz Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Petrol ve doğalgaz Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Petrol ve doğalgaz Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda petrol ve doğalgaz mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile destekleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir petrol ve doğalgaz mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli petrol ve doğalgaz mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan petrol ve doğalgaz mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen şahsın kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.