Polis ve Bekçi Alımında Değişiklik! Eğitim Süresi Uzadı

tarafından
67
Polis ve Bekçi Alımında Değişiklik! Eğitim Süresi Uzadı

Polis Yüksekokulu Başkanlığı tarafından bekçi ve polis alımında süreç ile alakalı farklılık yapıldığı söylendi. Alakalı farklılık hem bekçi hem de polis olmak isteyenleri içeriyor. Buna göre alakalı farklılık ile yeni uygulanacak olan sürece ait ayrıntılar ise haberimizin devamında yer alıyor.

Polis ve Bekçi Alımı Süreci

2017 senesinden itibaren hakikatleştirilen bekçi alımında da polis alımında da süreç adaylar için laflı, yazılı ve uygulama biçiminde devam etmekte. İşte bu noktada adaylar evvel yazılı sonra spor ve laflı ziyaret düzeylerinden geçirilmekle beraber bu evreleri zaferli biçimde geçen adaylar Polis Yüksekokulu tarafından eğitime alınmaktaydı. Adaylar bu süreç süresince 45 günlük eğitime tabi yakalanıyordu. POMEM kapsamında ise adaylar 4 aylık eğitim görmekteydi fakat 24. Yarıyıldan sonra ise adayların bu eğitim süresi 6 aya çıkarılmıştı.

Eğitim Süreci Arttırıldı

POMEM eğitiminin 6 aya çıkarılmasından sonra yeni hakikatleştirilen farklılık ile beraber bu eğitim süresi 8 aya çıkarıldı.Bekçi alımında ise 45 gün olan eğitim süresi 90 güne çıkarıldı. Yeni yasada bekçilerin eğitimleri ile alakalı ise “Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak misyon yapacak olanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Yüksekokul Başkanlığınca 3 ay vakitle üst seviye eğitime tabi yakalanır ve bu eğitimi galibiyetle sonlandıranlar misyon yapacakları şehirlere sevk edilirler” ifadeleri ile yapılan farklılık söylenmiş oldu.