SGK Bu Kişilere 2 Maaş Veriyor! Bilinmediği İçin Başvuran Az!

tarafından
46
SGK Bu Kişilere 2 Maaş Veriyor! Bilinmediği İçin Başvuran Az!

Sosyal Güvenlik Müesseseyi yurttaşlara prim ve yaş koşulunu taşımaları halinde emeklilik sitemine dahil ederek emekli ücretı ödemesi yapıyor. Bazı gidişatlarda yurttaşlara 2 hatta 3 ücreta birden ödemesi yapılabiliyor. İşte detaylar..

Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve Bağkur emeklilerinin aldıkları ücret hakları yanı gizeme ölüm eden eşlerine ait ücret hakkı veriliyor. Sosyal Sigortalar Kurumu emeklisi ücretı alan yurttaşların eşi ölüm etmesi vaziyetinde eşinin bağkur emeklisi olması halinde dul aylığı, eşinin Bağkur yada Sosyal Sigortalar Kurumu olması yanında ölüm etmesi vaziyetinde ücretın yarı oranında, emekli sandığı eş için ise yüzde 75 oranında ücret veriliyor.

DUL VE ÖKSÜZ MAAŞI İLE 3 ÜCRET BAĞLANIYOR!

Yurttaşın Sosyal Sigortalar Kurumundan emeklilik haklarını sağlayarak ücret alanlar için eşinin bağkur’dan emekli ücretı alması vaziyetinde ölümü halinde dul ücretı veriyor. Öteki yandan Emekli sandığı emekli ücretı alan babası için ölümü vaziyetinde öksüz ücretı bağlanıyor. Sosyal Sigortalar Müessesesine yapılan müracaatlar ile bu yurttaşa 3 ücret verilebiliyor.

Emekli sandığı yasada dul ve öksüz ücretları hangi oranda veriliyor. Eş çalışıyor yada emekli ücretı alıyor ise yüzde 50 çalışmıyor ise yüzde 75, eş ve bir öksüz var ise yüzde 60 eş, yüzde 30 öksüz, 2 çocuk var ise yüzde 25 öksüz, yüzde 50 eşe veriliyor. Tek öksüz var ise yüzde 50, 2 öksüz ise yüzde 40, yüzde 40 oranında ücret bağlanıyor.