Sosyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
89
Sosyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Cemiyet bilimi olarak kabul edilen sosyolojinin 20. asırdan itibaren ehemmiyeti çoğalmıştır. Büyük şehirlerde yaşayan insan rakamı artıkça cemiyet biliminin de ehemmiyeti natürel olarak çoğalmıştır. Cemiyetle alakalı araştırma, anket, rapor, yazı hazırlayan bu şahıslara müteveccih iş bültenlerinde de çoğalış görülmektedir. Türkiye’de köyden şehire göç, sığınmacı, firari göç meseleleri sebebiyle sosyologların ehemmiyeti çoğalmaktadır. Bu sebeple devlet tarafından çok rakamda sosyolog alınacağı düşünülmektedir. Değer gören işler arasında öne çıkan bu işle alakalı pek çok mevzu merak edilmektedir. Peki sosyolog çalışma koşulları ve çalışma saatleri nasıl? Sosyolog nedir ve kimdir? Sosyolog maaşları 2020 ne kadar?

Sosyolog Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Cemiyet bilimini icra eden uzmanlara sosyolog denmektedir. Bu uzmanlar cemiyete müteveccih araştırmalar, anket çalışmaları yürütür. Çalıştıkları müessesenin vazife alanıyla alakalı çalışmalar yürütür ve raporlar hazırlar. Bu uzman bireyler özel araştırma kuruluşlarında, anket firmalarında, bakanlıklarda, devlet müesseselerinde, üniversitelerde istihdam edilebilir. Ayrıca fertsel olarak çalışma yürüten şahıslar da bulunmaktadır. Bu bireyler bir yandan akademik kariyer yapabilir bir yandan da araştırmalarını kitap haline getirebilir.

Sosyolog Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri

Devlette müessese ve kuruluşlarında, bakanlıklarda çalışan personeller devlet memuru oldukları için sabah 09.00 akşam 17.00 saatleri arasında vazife yapar. Bu şahısların 1 saatlik öğle yemeği molası bulunmaktadır. Ayrıca rahat bir çalışma civarları ve bilgisayarın, telefonun, yazıcı gibi teknolojik aletlerin bulunduğu bir büroda çalışma ihtimaline sahiptirler. Özel sektörde çalışan personeller sabah saat 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında günde 9 saat çalışırlar. Haftada 6 gün toplamda en az 45 saat çalışan personeller yeniden rahat bir çalışma civarına sahiptir. Personellerin çalıştıkları proje ve mevzuya bağlı olarak iş yoğunlukları, çalışma tempoları değişebilir.

Sosyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Bu iş grubuyla alakalı en çok merak edilen mevzu maaş mevzusudur. Devlette ve özel sektörde çalışan sosyologların ne kadar maaş aldıkları merak edilmektedir. Türkiye’de sosyoloji bilimi yeteri kadar büyümemiş ve bu bilime yeteri kadar umursanmamıştır. Bu sebeple bu personellerin büyük paralar kazandığını söylemek son derece güçtür. Bu sebeple bu alanda vazife yapan veya çalışmak isteyen bireyler devlette istihdam edilmek istemektedir. Türkiye’de 2020 sosyolog maaşları devlette 4 bin TL ile 6 bin TL arasında değişirken özel sektörde 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında değişmektedir.

Devlette Sosyolog Maaşları 2020

Kamu müessese ve kuruluşlarında devlet memuru olarak çalışan sosyologlar memurluğa 9/1 kıdeminde başlarlar. Her ay kumpaslı olarak maaş ve vazife yerlerine bağlı olarak ek tazminat alırlar. Devlet memurları her sene Ocak ve Temmuz aylarında toplu kontrat yönünde maaş zammından faydalanırlar. Ayrıca enflasyon farkının maaşlarına yansıtılacağı da unutulmamalıdır. Bu kapsamda Ocak 2020 itibariyle maaşlarda %4 zam ve enflasyon farkının yansıtılmasıyla ücretlerde muhakkak bir ölçü atışın olabileceği bilinmelidir.

Devlette yeni işe giren 9/1 kıdemindeki sosyolog maaşları 2020 4 bin 200 TL civarındadır.

5 sene tecrübeli 7/3 kıdemindeki personeller 4 bin 325 TL ortamında maaş alır.

10 sene tecrübeli 5/2 derecesindeki devlet memuru ise takribî 4 bin 350 TL ücret alır.

15 sene tecrübeli 3/1 kıdemindeki sosyolog maaşı 2020 4 bin 750 TL civarındadır.

20 sene tecrübeli 2/3 derecesindeki personelin maaşı ise takribî 4 bin 950 TL’dir.

25 sene tecrübeli 1/4 kıdemindeki memurun maaşı ise 5 bin TL civarındadır.

NOT: Devlette sosyolog olarak çalışan personellerin maaşları minimum uyum indirimi, aile dayanağı, çocuk dayanağı, yabancı dil, müesseseye göre maaş farkı, vazife yerine göre ek tazminat gibi ek ücretler sebebiyle değişik ölçülerde olabilir.

Özel Sektörde Sosyolog Maaşları 2020

Özel sektör koşulları bu iş grubu için oldukça güçlüdür. Araştırma şirketleri, anket firmalar, özel sektörde cemiyet bilimine ait çalışma yürüten işletmeler çok az rakamda sosyolog istihdam ederken bu şahıslara da düşük ücretler ödemektedir. Her sene suratlar birey üniversitelerin sosyoloji kısmından mezun olmaktadır ve bu kısım azami mezun işsiz rakamının bulunduğu kısımlardan biridir.

Özel sektörde en düşük sosyolog maaşları minimum ücret seviyesindedir. Genel hatlarıyla 2 bin TL ile 2 bin 500 TL arasında değişen ücretler ödenmektedir.

Özel sektörde azami sosyolog maaşları 2020 ise 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişebilmektedir.