Sözleşmeli Er Maaşı: Ne Kadar Kazanıyorlar?

Sözleşmeli Er Maaşı hakkında merak edilenler ve mesleğin Türkiye’deki durumu hakkında bilgi vermek için bu makaleyi hazırladık. Sözleşmeli Er, askeri bir personel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan ve belirli bir süreliğine sözleşme ile işe alınan kişilerdir. Peki, Sözleşmeli Er maaşı ne kadar?

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli Er maaşı, meslekteki deneyim, çalışılan birlik ve bölge gibi faktörlere göre değişebilir. Ancak genel olarak Türkiye’de 2023 yılı itibariyle yeni başlayan bir Sözleşmeli Er personelinin maaşı asgari ücretin üzerinde olmakla birlikte, ortalama olarak 12 bin TL civarındadır. Bu maaş zaman içinde deneyim arttıkça ve eğitimler alındıkça yükselmektedir.

Sözleşmeli Er Başlangıç Maaşı

Sözleşmeli Er personeli, mesleğe yeni başladığında diğer meslek gruplarına kıyasla daha az bir maaş ile işe başlar. Genellikle yeni mezunların tercih ettiği bir meslek olan Sözleşmeli Er’de, başlangıç maaşları genellikle asgari ücretin üzerinde olmakla birlikte, diğer askeri personel gruplarına göre düşük seviyededir.

Sözleşmeli Er İleri Seviye Maaşı

Sözleşmeli Er personeli, zaman içinde eğitim alarak mesleki bilgilerini ve tecrübelerini arttırabilirler. Bu sayede üst düzey Sözleşmeli Er pozisyonlarına terfi etme şansı elde edebilirler. İleri seviyedeki bir Sözleşmeli Er personelinin maaşı, başlangıç maaşına göre daha yüksek olmakla birlikte, diğer askeri personel gruplarına göre düşük seviyededir.

Sözleşmeli Er Ek Ödemeler

Sözleşmeli Er personelleri, çalıştıkları birliğin ek ödeme politikalarından faydalanabilirler. Bu ek ödemeler, mesai ücretleri, fazla mesai ücretleri, yol ve yemek gibi masrafları karşılayan ödemelerdir. Ancak bu ödemeler, birliklere ve çalışılan bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Sözleşmeli Er Çalışma Saatleri

Sözleşmeli Er personellerinin çalışma saatleri, askeri personelin genel çalışma saatlerine uygun olarak belirlenir. Sözleşmeli Er’ler, askeri birliğin ihtiyaçlarına göre nöbet tutarlar ve zaman zaman hafta sonu çalışmaları yapabilirler. Ancak genel olarak çalışma saatleri düzenli bir şekilde belirlenir.

Mesleğin Türkiye’deki Durumu

Türk Silahlı Kuvvetleri, personel ihtiyacını karşılamak için her yıl binlerce Sözleşmeli Er alımı yapmaktadır. Bu nedenle Sözleşmeli Er mesleği, işsizlik oranının yüksek olduğu bir dönemde bile istihdam garantisi sağlayan mesleklerden birisidir. Ancak sektörel değişimlerin etkisi ile bu durum zaman içinde değişebilir.

Yorum yapın

cratosroyalbetbahsegelqueenbetkavbetcasibomimajbetcasibombets10bets10casibombetkanyonbetgarantibetvolecasibomcasibomcasibombets10bets10casibombets10casibombets10bets10casibombets10casibomcasibomcasibombets10bets10pradabetsahabetonwin