Su Ürünleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
249
Su Ürünleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Su Ürünleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Su Ürünleri Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? İş tanıtımlarından işlerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da su mahsulleri mühendisi maaşları ile su mahsulleri mühendisinin misyonları, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

SU MAHSULLERİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL SU MAHSULLERİ MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? SU MAHSULLERİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Su mahsulleri mühendisliği nedir sualinden evvel nasıl su mahsulleri mühendisi olunabilire yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin su mahsulleri mühendisi olabilmesi için alakalı bir alandan mezun olması gerekmektedir, su mahsulleri mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren su mahsulleri mühendisliği veya türevi kısım tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak ceddilmesi özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olmaları gerekmektedir.

Su mahsulleri mühendisinin misyonları nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Su mahsulü yapım emelli kuruluşlarının oluşturulması emeliyle proje geliştirirler,
  • Su mahsulleri yapımında nelerin ne kadar yapılacağına müteveccih yönerge verirler,
  • Su mahsulleri kapsamındaki tüm mahsullerin geliştirilmesi için çalışmalar yaparlar,
  • Su mahsulleri kuruluşlarının temizletilmesi için çalışmalar yaparlar,
  • Su mahsulleri avlayıcılarına bilgi aktarırlar ve tasarılama yaparlar.

SU MAHSULLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI VE ETRAFI NASILDIR? SU MAHSULLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Su mahsulleri mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan su mahsulleri mühendisleri hemen hemen her kamu misyonlusunun çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle su mahsulleri mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma civarları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro etrafı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir. Su Ürünleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Su Ürünleri Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar?

Özel sektörde çalışan su mahsulleri mühendislerine baktığımızda vaziyet bu seviyede iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya ortamlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 SU MAHSULLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli su mahsulleri mühendislerine minimum ücret ve ortamlarında maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan su mahsulleri mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim.

KAMUDA SU MAHSULLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Su mahsulleri Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Su mahsulleri Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Su mahsulleri Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Su mahsulleri Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Su mahsulleri Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Su mahsulleri Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Su Ürünleri Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Su Ürünleri Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Kamuda su mahsulleri mühendisi maaşları alt yukarıya tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile dayanakları, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar, ek mesai ücretleri gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir su mahsulleri mühendisi 2020 senesinde 5700 TL ortamında maaş almaktadır.