Suudi Arabistan’a Umre Durduruldu! Koronovirüs Sebebiyle Hac İptal Olur mu?

tarafından
59
Suudi Arabistan’a Umre Durduruldu! Koronovirüs Sebebiyle Hac İptal Olur mu?

Korona virüs salgını sebebiyle umre ziyaretleri durduruldu. Kovid-19 virüsünün tesirleri devam ediyor. Buna göre Suudi Arabistan’a hakikatleştirilecek olan Mescid-i Nebevi ziyaretleri geçici olarak askıya alındığı ifade edildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı yetkililerinin Ülke’nin haber ajansına yaptığı söylemelerde koronovirüs’ün dağılmasını önlemek emeli ile bazı gözetici temkinlerin alındığı ifade edildi. Buna göre Mescid-i Nebevi ziyaretlerin ve umrenin geçici olarak askıya alındığı ifade edildi. Ülkeye girişi çıkışlarda milli kimlik kartı kullanımı uygulaması da askıya alındığı açıklandı.

UMRE KAYITLARI ALINMAYCAK!

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan son dakika söylemesine göre şuanda Umrede bulunan yurttaşların dönüşleri ile alakalı rastgele bir farklılık mevzubahisi olmadığı ifade edildi. Öbür yandan yeni umre kayıtları ise geçici olarak iptal edildi. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan söyleme göre Suudi Arabistan devleti korona virüs Kovid-19 salgınının önüne geçilmesi kastıyla temkin emelli umre ziyareti için ülkeye girişlerin geçici olarak askıya alındığını bildirmiştir” denildi. Devamında ise Suudi Arabistan’ın aldığı bu karar sebebiyle de geçici olarak yeni umre kaydı alınmayacaktır denildi.

2020 HAC ZİYARETLERİ İPTAL EDİLECEK Mİ?

2020 seneyi hac tarihleri 28 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başlayacak. Geçtiğimiz aylarda hac kurasında adı bulunan hacı adayları son büyümelere bağlı olarak haccın iptal edilip edilmeyeceği mevzusunda sualler sormaktalar. Bu mevzuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı söylemesinde henüz hac tarihlerini ileri bir tarih olduğunu ve Koronovirüs hakkındaki büyümelere bağlı olarak bilgilendirileceğini ifade etmiştir. Bu mevzudaki büyümeleri aktarmaya devam edeceğiz.