Taksiciler Ne Kadar Kazanıyor

tarafından
90
Taksiciler Ne Kadar Kazanıyor

Ülkemizde çoğu kişi kariyer yaparak yüksek maaşlara sahip olmayı hayal ederken, bir kesim ise daha farklı alanlara yönelerek buradan kazanç sağlamayı hedefliyor. Bunlar arasında da günlük işler, seyyar satıcılık, anlık hizmetler gibi işler de bulunuyor. Bu yazımızın konusu olan Taksicilik mesleği de bunlardan birisi. Şimdi sizler için Taksicilerin geliri ne kadar kısaca elde ettiğimiz birkaç veriyle izah etmeye çalışacağız.

Taksicilik 2 Farklı Türde Yapılıyor

Taksicilik mesleğini ifa eden kişiler, bu işi farklı yöntemle yapıyor. Bunlardan ilki; herhangi bir taksi plakası sahibiyle anlaşma yaparak, plaka ve aracı aylık olarak kiralanması yöntemi. Bu yöntemde taksi plakası sahibi sadece belli bir ücret karşılığında ilgili kişiye aracını ve plakasını kiralıyor. Kiralayan kişi ne kadar kazanırsa kazansın, plaka sahibi sadece anlaşma yapılan kira ücretini ödüyor. Bu anlaşmalar aylık olabileceği gibi günlük de olabiliyor.

Bir diğer yöntem ise; taksi plaka sahibine günlük yevmiyeli olarak çalışma yöntemi. Bu yöntemde ise; taksi plaka sahibi, herhangi bir kişiye aracını vererek, günlük belli bir yevmiye temin ediyor. Bu noktada ise; taksinin ne kadar para kazandığının, iş yapıp yapmadığının şoför açısından bir önemi olmuyor. İşler çok iyi de olsa, kötü de olsa çalışan şoför günlük yevmiyesini alıyor. Ayrıca yemek, sigara, vs. gibi masrafların da aracın gelirinden karşılanması gibi durumlar da ortaya çıkabiliyor.

Kazançlar Duraklara Göre Farklılık Gösterebiliyor

Taksicilerin çalışma prensiplerinden söz ettikten sonra şimdi de ne kadar kazandığı konusuna gelecek olursak; genel itibariyle bu rakamların duraktan durağa farklılıklar gösterebildiğini unutmayalım. Çünkü bazı durakların müşteri potansiyeli ciddi anlamda çok olabiliyor. Ortalama bir durak üzerinden konuşacak olursak; bir taksicinin günlük olarak yaklaşık 200 – 400 TL arasında yevmiye elde edebileceğini söyleyebiliriz.

Taksi Konusunda Şehirler Arası Farklar Var

Bu konunun da altını çizmememiz gerekiyor. Çünkü bazı şehirlerde taksi kültürü daha zayıf olabiliyorken, bazı şehirlerde ise taksi kullanımının oldukça yaygın olduğunu görmekteyiz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, vs gibi büyük şehirlerde taksi kullanım oranının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla hem nüfus olarak kalabalık olan hem de taksi kullanım alışkanlığı olan bu bölgelerde günlük kazançların 400 – 600 TL gibi rakamlara dayandığını bile söylemek mümkün.

Gerek taksiciler gerekse de farklı mesleklerin günlük kazançları konusunda daha fazla bilgi için https://gunlukkazanci.com sitesini ziyaret edebilir ve bir çok şirketin, mesleğin, gündelik işlerin, seyyar satıcıların günlük gelirleri ne kadar öğrenebilirsiniz.