Terörden Zarar Görene Maaş Bağlanıyor! Ne Kadar Maaş Ödemesi Yapılıyor

tarafından
48
Terörden Zarar Görene Maaş Bağlanıyor! Ne Kadar Maaş Ödemesi Yapılıyor

Geçmişten günümüze özellikle ülkemizde terör tehdidi oldukça ehemmiyetli bir mevzu olarak öğrenilmektedir. BU noktada özellikle terörden, terör unsurlarından bir biçimde hasar görmüş ve fiziki olarak mağdur olmuş yurttaşlar için ise devletin desteği bulunmaktadır. Bu destekler arasından en öğrenileni ise terörden hasar gören yurttaşlara maaş bağlanması veya işe girmede basitlik gibi takviyelerdir. İşte terörden mağdur olan yurttaşlara ödenen yardım ve dayanak ölçüleri ve detaylar.

Kanunda Yer Alıyor

Terörden hasar gören yurttaşlara ve gazilere kendi sosyal sigorta yasayı kapsamında harp veya misyon malullüğü aylık bağlanmakta ayrıca 2330 rakamlı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereği de tazminat ödenmektedir. Bu noktada vatani hizmetini sürdürürken terör nedeni ile gazi ya da kent olan yurttaşlarımıza ve yakınlarına Terörle Gayret Kanunu 21. Maddesi gereğince şehit ya da gazi aylığı bağlanmaktadır.

Aynı zamanda terör eylemi ya da unsurundan dolayı malul gazilerimizle terör atakları sonrası şehit olan yurttaşlarımızın aile fertlerine ise 5233 rakamlı Terör ve Terörle Çabadan Doğan Hasarların Karşılanması Hakkında Kanunun 7 inci maddesi gereği hem maaş bağlanıyor hem de tazminat ödenmektedir.

Ne Kadar Maaş Bağlanıyor?

Alakalı ödeme kapsamında üçüncü derece manili hale gelen yurttaşlara 3 bin 656 ile 21 bin 940 TL arasında, ikinci derece manili hale gelen yurttaşlara ise 22 bin 854 ile 43 bin 880 TL, birinci derece manili hale gelen yurttaşlara 44 bin ile 65 bin TL arasında, yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına ise 914 bin ile bu meblağın 50 katına kadar bir ödeme yapılmaktadır.

Gazilere ise aylık bağlanması olası olmakla beraber üçüncü derece manili olanlara bu meblağın yüzde 60’ı olan 744,40 TL, ikinci derece manili olanlara 992,54 TL, birinci derece manili olanlara ise 1.240,67 TL maaş bağlanmaktadır. Sivil şehitlerin hak sahibi aile fertlerine ise 1.240,67 TL meblağ maaş bağlanabilmektedir.