Trafikte Makas Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

tarafından
56
Trafikte Makas Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Türkiye’de trafiğe kayıtlı taşıt rakamı 2019 senesinde 22 milyon etrafındaydı. 2020 seneyi ile beraber bu sayının 23 milyonu aştığı düşünülmekte. Trafikteki taşıt rakamı bu kadar fazlayken trafikte uzun kuyrukların oluşması, kazaların yaşanması da gayet olağan karşılanıyor. Trafikte kumpası sağlamak, kazaları ve yaşanan meseleleri yasaklamak için de trafik kaideleri büyük ehemmiyet taşıyor. Bu kaidelere göre trafikte bazı hususlar menedilmiş vaziyette. Kırmızı ışıkta geçmen, dur uyarısına uymak, trafikte cep telefonu ile konuşmamak gibi kaidelerin yanı gizeme trafikte makas atamamak da ehemmiyetli bir kaidedir. Ancak ülkede pek çok birey makas atmaya devam etmektedir. Bu sebeple binlerce bireye ceza yazılmaktadır. Peki trafikte makas atmanın cezası 2020 ne kadar? Trafikte makas atmak kabahat mu? Yasak mı? Trafikte makas atanlar nereye şikayet edilir?

Trafikte Makas Atmak Nedir? Ne Demek?

Trafikte taşıtta sürücü veya yolcu koltuğunda olduğunuzu düşünün. Önünüzde iki veya daha fazla vasıtanın arasından süratle ve trafiği riske sokacak ve öbür vasıtaları tehlikeye atacak biçimde geçmeye makas atmak denilir. Yarış, polisiye, serüven filmlerinde izlerken zevk aldığımız bu sahneler asıl yaşamda ise vefatlı kazalara sebebiyet vermektedir.

Trafikte Makas Atmak Yasak Mı? Kabahat Mu?

Makas atmak can ve mülk kaybına neden olduğu için menedilmiştir. Buna karşın kaideleri, insanların yaşamını, mülk kaybını umursamayan şahıslar kabahat işlemektedir. Bu kabahati işleyenlere yönetimsel para cezası verilmektedir. Ayrıca vasıtanın ve sürücünün öbür kaidelere uyup uymadığı da sorgulanır.

2020 Trafikte Makas Atmanın Cezası Nedir? Ne Kadar?

Trafikte makas atmanın cezası yönetimsel para cezasıdır. Bu ceza her sene yapılan zamlardan etkilenmekte ve bu kapsamda çoğalmaktadır. Trafikte makas atmanın cezası 2020 1002 TL’dir. Başka Bir Deyişle trafiği aksatan,öbür vasıtaları, sürücüüleri, insanları makas atarak riske sokan sürücülere 1002 TL para cezası verilir.

Trafikte makas atmanın cezası 2020 senesinde zamlanarak 1002 TL olarak tanımlandı. Eskiki senelerde ise bu cezanın ölçüyü oldukça düşüktü. Bu sebeple bu cezayı önemseyen veya bu cezanın caydırıcı olduğunu düşünenlerin rakamı bir hayli azdı. Trafikte makas atmanın cezası daha öncekinden 236 TL olarak tanımlanmıştı. 2020 senesinden itibaren ise bu ölçü 1002 TL oldu. Pek çoklarına göre bu meblağ hala eksik görülmektedir. Ayrıca bu cezayı gıda biçimde kabahat işleyen sürücüye 20 ceza puanı da uygulanır.

Trafikte Makas Atanlar Nereye Şikayet Edilir?

Pek çok yurttaş ülkenin 81 şehrinde makas atarak çevresine risk saçan sürücülere tesadüfmüştür. Şuurlu şahıslar bu stil kaide ihlali yapan bireyleri şikayet etmelidir. Peki makas atan sürücü nereye, kime şikayet edilir? Bu suale verilecek en doğru yanıt ‘155 POLİS İMDAT hattı ile EGM’ye şikayet edilir.’ olmalıdır. Makas atanları fahri trafik müfettişlerine, polis takımlarına, trafik polislerine, 155 ALO POLİS İMDAT hattına şikayet edebilirsiniz.