Trafikte Spin ve Drift Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

tarafından
46
Trafikte Spin ve Drift Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Trafikte vasıtasıyla dans eden milyonlarca sürücü bulunmaktadır. Arabanın arka kısmını hakimiyetli veya hakimiyetsiz olarak sağa sola savuran, ön tekerlekleri statik yakalayıp arka tekerleklerle hareket eden taşıtların sürücüleri ‘spin atma’ veya ‘drift yapma’ olarak ifade edilen hareketleri yapmaktadır. Türkiye’de araba sevdalıları sık sık trafikte bu artistik ve bir o kadar da tehlikeli hareketleri yapmaktadır. Ancak bu hareketler sebebiyle trafik kazaları alana gelmekte, can ve mülk kayıpları yaşanmaktadır. Bu sebeple bu hareketleri yapmak menedilmiştir ve yasak olmasına karşın bu biçimde trafikte hareket eden sürücülere ceza verilmektedir. PekiSpin ve Drift Atmak Nedir? Ne Demek? Trafikte Spin ve Drift Atmak Kabahat Mu? Yasak Mı? Trafikte Spin ve Drift Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Spin ve Drift Atmak Nedir? Ne Demek?

Bu iki hareket de trafikte riske neden olabilecek hareketlerdir. Bu sebeple menedilmiştir ve yapanlara da ceza verilmektedir. Spin atmak sürücünün hakimiyetli ve hakimiyetsiz bir biçimde vasıtanın arka kısmını sağa sola savurmasıdır. Drift ise filmlerden de hatırlanacağı üzere vasıtanın dönüş esnasında, virajdayken ön tekerleklerini değişmezleyip arka kısmını döndürmesiyle manevra yapmasıdır. Özellikle riskli ve sert virajlarda bu hareketle dönüş yapılabilir. Ancak yaşam film sahnelerinden değişiktir. Reel yaşamda yapılan bir yanılgının bağışlamayı ve geri dönüşü yoktur. Bu sebeple bu hareketlerin yapılmaması gerekmektedir.

Trafikte Spin ve Drift Atmak Kabahat Mu? Yasak Mı?

Türkiye’de her gün binlerce trafik kazası alana gelmektedir. Bu kazalar neticesinde yurttaşlar yaşamlarını kaybetmekte veya yaralanmakta ya da parasal zararlar ve kayıplar yaşanmaktadır. İşte tüm bu kayıpların önüne geçmek için trafiğin seyrini, sürücüleri ve vasıtaları riske atacak hareketlerden uzak durmak koşuldur. Bunun için trafik kaideleri uygulanmakta ve kaidelere uymayanlara ceza verilmektedir. Bu kapsamda trafikte spin atmak ve drift yapmak kabahat ve yasaktır.

Trafikte Spin ve Drift Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Trafikte kaidelere uyulmasını sağlamak, sürücüleri daha dikkatli olmaya zorlamak için cezalarda çoğalışa gidildi. Bu kapsamda trafik cezaları 2020 senesinde de büyük oranda artırıldı. Trafikte spin atan veya drift yapan başka bir deyişle el freni sürükleyerek, frene basarak veya başka biçimlerde vasıtanın ani istikametini değiştiren, taşıtı kendi etrafınad döndüren sürücüler için yeni ceza ölçüyü 5 bin ile 10 bin TL arası olarak tanımlandı. Ayrıca bu şahısların sürücü dokümanlarına başka bir deyişle ehliyetlerine 60 gün zaman ile el konulması doğrultusunda karar alındı.

Spin attığı veya drift yaptığı bahanesi ile ceza alan şahıslar psiko-teknik değerlendirmesinden geçecek. Psikiyatri uzmanı olur verirse sürücü evrakı iade edilecek. Ayrıca 60 gün zaman ile trafikten men edilen taşıt ehemmiyetli bir ihtar olacak. Bu cezadan sonra 5 sene içinde ikinci kere sürücü evrakı alınırsa bu doküman tamamen iptal edilecek. Dokümansi iptal edilen sürücü tekerrür psiko-teknik değerlendirme süreci ve psikiyatri uzmanla tetkik sürecine girecek. Görüşmeler pozitif olursa tekerrür kurslara katılarak ehliyet almaya çalışacak.

Trafikte Spin ve Drift Atan Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

Pek çok birey trafikte spin atan veya drift yapan başka sürücüleri görmekte ve rahatsız olmaktadır. Ancak bu şahıslar şikayet edilmedikçe bu manzaralar ortadan kalkmayacaktır. Bu sebeple yurttaşların şuurlu davranması ve şikayet mekanizmasını kullanması ehemmiyetlidir. Trafikte spin atan veya drift yapan birey ALO 155 Polis İmdat hattına, fahri trafik müfettişlerine veya trafik polislerine şikayet edebilirsiniz.