Uçak Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
260
Uçak Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

NASIL UÇAK MÜHENDİSİ OLUNMAKTADIR? UÇAK MÜHENDİSİ KİMDİR? UÇAK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPMAKTADIR?

Uçak Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Uçak Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Bir kimsenin uçak mühendisi olabilmesi için uçak mühendisliği veya eşi bir kısımdan mezun olması gerekmektedir. Elbette yalnızca mezun olmak bir işi yapmaya yeterli gelmemektedir. Memur olarak uçak mühendisi olmak isteyen fertler mezuniyetleri sonrası kamu personeli seçme imtihanına girerek ceddilmelerine sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak isteyenler de bir işletmenin veya özellikle çalışma istedikleri işletmenin aradığı koşulları yerine getirmelidirler.

Uçak mühendisi kimdir daha iyi kavramak için uçak mühendislerinin ne iş yaptığına bakmak yerinde olacaktır. Uçak mühendisi ne iş yapar dendiğinde yanıt olarak sıralayacak olursak;

  • Yapılacak uçağın krokisini ve projelerini hazırlarlar,
  • Uçak üretiminde ne biçimde daha az maliyetli olacağına dair tasarılama yaparlar,
  • Yapım sürecinde nitelik hakimiyet ve teftiş alanına destekledirler,
  • Yeniden yapım sürecinde teknisyenlerin idareden mesul olurlar,
  • Yapım bitirildikten sonra uçuş için tasarılar sunarlar ve uçuşlara katılarak uçuşun nasıl reelleştiğini gözlemlerler.

KAMU PERSONELİ OLAN UÇAK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik                     6400-6600 Türk Lirası

Uçak Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Uçak Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar?Tablomuzda hizmet senelerine göre mühendislerin aldıkları maaşlar verilmiştir fakat bu sayılar vasati ve asgari sayılardır. Burada belirttiğimiz sayılara ek olarak ek mesailer, aile destekleri, müesseseden müesseseye değişen ek tahsisatlar gibi ek ücretler de maaşlara ilave edilebilmektedir. Kamuda yeni başlayan bir uçak mühendisi maaşı 5700 TL etraflarındadır.

UÇAK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA İMKANLARI NASILDIR? UÇAK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Tüm mühendislikler için olduğu gibi uçak mühendisleri için de çalışma saatleri ve koşullarını ikiye ayırmak yerinde olacaktır, bu ayrımı da özel sektör ve kamu olarak yapmak yerinde olacaktır.

Memurların haftalık mesai saatleri 40 saattir ve uçak mühendisleri de istisnai vaziyetler, proje yetiştirmelerde yapılan ek mesailer gibi şeyler olmadığı sürece alt yukarıya bu kadar çalışma saatine sahiptirler. Çalışma koşulları da bununla paralel olarak hem çalışma saatlerinin hem de çalışan işin rahatlığı sebebiyle oldukça iyidir diyebiliriz. Mühendislerin hepsi çalıştıkları alana bağlı olarak kimi zaman laboratuvar etrafında, kimi zaman sahada kimi zaman da büroda çalışmaktadırlar.

Özel sktördeki mühendislerin vaziyetini değerlendirdiğimizde yeni başlayan ve az sene çalışmış olan mühendisler için gidişat bu kadar iyi değildir. Hem mesai saatleri oldukça uzundur hem de evet bir büroda veya yeniden alana bağlı olarak sahada görece rahat bir iş yapsalar da aldıkları maaş sebebiyle başlangıçta çalışma ihtimallerinin çok da iyi olduğu söylenemez. Buna ek olarak stres ve baskının bulunduğunu da inkar etmemek gerekir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 UÇAK MÜHENDİSİ MAAŞI NE KADAR?

Uçak Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Uçak Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni başlamış veya az tecrübe sahibi mühendislerin maaşları oldukça azdır, minimum ücret etrafındadır. Vasati bir şirkette işe başlayacak olan uçak mühendisi maaşı 2020 için 2700 TL etraflarındadır. Tabi ki yeniden altını çizelim bu vasati bir sayıdır zira bazı işletmeler personellerine minimum ücret vermekte iken bazı işletmeler ise personellerinin yeterliliğine bağlı olarak 3000-3500 TL etraflarında maaş verebilmektedirler.