UMKE Nedir? Ne Demek? Açılımı Nedir? UMKE Ne Yapar?

tarafından
88
UMKE Nedir? Ne Demek? Açılımı Nedir? UMKE Ne Yapar?

Türkiye, zelzele hakikatiyle yaşayan bir ülke. Ancak bu hakikate göre yaşayan, hazırlıklarını yapan ve ihtiyatlarını alan bir ülke değil. 1999 senesinde yaşanan zelzele sonrasında arkasını arkasına pek çok zelzele alana geldi. Ancak neredeyse tam depremzedeler ve müesseseler hazırlıksız yakalandı. Ülkede zelzeleye dayanıklı bina rakamı, zelzele için ihtiyatlarını alan yurttaş rakamı çok az. Bu sebeple afetlere, zelzelelere karşı çaba etmek için, afet sonrası harekete geçmek için faaliyet gösteren müessese ve kuruluşların ehemmiyeti büyük. Bunlardan biri de kamuoyunda UMKE olarak öğrenilen özel müessesedir. Türkiye’de binlerce şahıs UMKE ismini duysa da bu sözcüğün açılımını, ne iş yaptığını merak etmektedir. Peki UMKE nedir? Ne demek? Açılımı nedir? UMKE ne zaman heyetti? UMKE numarası kaçtır? UMKE ne yapar? Görevleri nelerdir? UMKE çalışanı ve gönüllüsü nasıl olunur?

UMKE Nedir? Ne Demek? Açılımı Nedir?

UMKE, ‘Milli Medikal Kurtarma Takımı’nin kısaltmasıdır. Kısa ismi daha basit söylendiği için daha çok kullanılır. Gönüllüler tarafından oluşan pek çok takımla afet yaşandıktan sonra o bölgelere giderler. Yurttaşlara, kurtarma çalışmalarına, yapılan işlere y arkasım ederler. UMKE takımları son derece efektif, işe fayda ve tesirlidir. Zira her takımın içerisinde en az 1 doktor bulunur. Her bir gönüllünün uzmanlık alanı vardır. Bu sayede gittikleri yerlerde yaşamın akışını bir anda değiştirebilirler. Özellikle Elazığ’da yaşanan zelzele sonrasında UMKE takımlarının ne kadar yararlı olduğu gözler önüne serilmiştir.

Kurumla alakalı en çok sualler sual “UMKE ne zaman heyetti?” sualidir. 1999’de yaşanan vahim zelzele sonrasında alınan derslerle 2003 senesinde kurulmuştur. Özellikle de Van zelzeleyi sırasında rüştünü kanıtlayan Milli Medikal Kurtarma Takımına verilen ehemmiyet de çoğalmıştır. Afetlerle alakalı bilinçlenen, cemiyete hizmet etmek isteyen hayırsever fertlerin rakamının çoğalmasıyla UMKE gönüllülerinin de rakamı çoğalmaktadır. Bu sayede müessesenin büyüklüğü, faaliyetleri ve maharetleri de çoğalmıştır.

UMKE Numarası Kaçtır? UMKE Bağlantı Bilgileri

UMKE, Sıhhat Bakanlığı onayı ile yeniden bakanlık bünyesinde Afetlerde Sıhhat Organizasyonu Projesi kapsamında oluşturulan Afetlerde Sıhhat Hizmetleri Şubesine bağlıdır. UMKE’nin ülkenin değişik bölgelerinde şubesi bulunmaktadır. Bu sebeple erişmek istediğiniz bütün adresi internette aratarak net bilgiler bulabilirsiniz. Afetlerde Sıhhat Hizmetler Şubesi, Ankara UMKE’nin bağlantı bilgileri ise şu biçimdedir:

Tel: 0312 3320184

Fax: 0312 3320184-113

E-mail: [email protected]

Adres: Demetevler 358.cddaha önceki 5.cd No:59 Demetevler Yenimahalle/ANKARA

UMKE Çalışanı ve Gönüllüsü Nasıl Olunur?

UMKE gönüllüler topluluğudur. Bu sebeple her yurttaş bu takıma katılabilir. Ancak UMKE takımları isminden de anlaşılacağı üzere medikal takımlardır. Yani ya medikal eğitiminiz olmalıdır ya da bu eğitimi almanız gerekmektedir. Siz de bu bedelli yaradılışın parçası olmak istiyorsanız bulunduğuz şehirlerdeki Şağlık Müdürlüklerine giderek Afetlerde Sıhhat Hizmetleri bölümüne müracaat etmelisiniz. Bu müracaat etiniz sonrasında değerlendirmeye alınır ve özelliklere göre ekipe dahil edilirsiniz. Ancak genel olarak medikal eğitimine sahip olanların bahtı daha çok vardır.

UMKE Ne Yapar? Görevleri Neler?

Milli Medikal Kurtarma Takımına bağlı tüm gönüllülerin vazifeyi afet sonrasında yurttaşlara dayanak etmektir. Bu sebeple kurtarma, temkine, müdahale faaliyetlerine katılırlar. Genel olarak UMKE takımlarının vazifeleri şu biçimdedir;

  • Afet veya olağandışı gidişatlarda aldıkları özel eğitimler ve sahip oldukları teçhizatlarla afetzedelere medikal müdahalelerde bulunurlar.
  • Vatandaşların en kısa vakitte ileri acil rehabilitasyon birimlerine naklini sağlamak üzere ambulanslara, taşıtlara, takımlara götürürler.
  • Zelzele, yangın, su baskın gibi afet ve kazalarda öbür sıhhat takımlarının sunduğu tıbbi dayanakların yeterli olmadığı gidişatlarda ve alanlarda, takımın kendi teçhizat, personel ve eğitim olanakları dâhilinde lüzum dinlenen sıhhat hizmetlerine destekledirler. Bu hizmetleri kendileri sağlarlar.
  • Olay yerinde sıhhat hizmetlerinin idaresini yaparlar. Deneyimleri ve uzmanlıkları ile her türlü müdahale, nakil, haberleşme ve kayıt operasyonlarını yürütürler.triaj, tıbbi müdahale, nakil hazırlıkları, haberleşme ve kayıt yapmak,
  • Afet üniteleri ile yetkili uzuvlarla bağlantıyı sağlarlar. Bilgi akışının kesilmesini önleyip gereken müdahaleyi yaparlar.
  • Sahadaki tüm vazifeli, müessese ve kuruluşlarla iş birliği yaparlar.
  • Gerekirse yurt dışında yaşanan afet ve fantastik vaziyetler içinde vazife alırlar.

UMKE Çalışanları Maaş Alır Mı? UMKE Gönüllüleri Para Alır Mı?

Milli Medikal Kurtarma Takımı tamamen gönüllülük temeliyle vazife yapan bir kuruluştur. Bu sebeple gönüllüler tarafından faaliyetleri yürütülür. Hiçbir parasal ödeme, maaş, ücret mevzubahisi değildir. Hiçbir ölçü de gönüllülerin yaptığı işlerin karşılığı olamaz.