Üniversiteyi Bırakıp Bekçi Olanların Sayısı Artıyor! Bekçi Alımları

tarafından
62
Üniversiteyi Bırakıp Bekçi Olanların Sayısı Artıyor! Bekçi Alımları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan adım sonucunda yine çarşı ve mahalle bekçiliği kadrosu İçişleri Bakanlığına belirlendi. Buna göre çarşı ve mahalle bekçileri misyonlu bulundukları köy ya da mahalle mesullüğünde hangi birlik varsa ona göre Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Jandarma Genel Komutanlığı ile beraber çalışmaktadır. Bekçi olmak isteyenlerin rakamı her geçen gün çoğalıyor ve bekçi alımlarına rağbet yükselirken ortaya çıkan yeni bilgi de bir çok adayın üniversiteyi vazgeçerek bekçi olduğu bilindi.

ÜNİVERSİTEDEN VAZGEÇİYORLAR

Şu anda üniversiteyi tamamlayan ve işsiz olan çok rakamda talebe bulunmaktadır. Bir çok talebe uyumunu sağlamak için yarı zamanlı yerlerde çalışmaya çaba gösterirken bekçilik parkurlarına giden talebelerin bir çoğunun üniversite eğitimine devam etmekte olan birey olduğu bilindi. Buna göre bekçiliğe müracaat yapmak için adayların en az ortaöğretim mezunu olması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı bekçiler lisans ya da önlisans eğitimine devam ederken mektebe ara verip bekçi olmaya çalışmaktadır.

Geçtiğimiz yıl 8 bin şahsiyet bekçi alımı yapıldı. Bu yıl da yeniden 2020 seneyi ilk cetmesi olarak öğrenilen 2020/1 kapsamında en az 8 bin şahsiyet bekçi alımı yapılması ön görülüyor. Bekçi alımına adaylar çok yoğun rağbet gösteriyor fakat askerlik koşulu bulunduğundan dolayı yeniden müracaat rakamı daha da fazla çoğalmıyor. Şayet İçişleri Bakanlığı askerlik koşulunu da kaldırırsa bekçi olmak isteyen aday rakamı ciddi seviyelere gelecektir.