Vaiz Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
70
Vaiz Maaşları 2020 Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde değişik kentlerde, değişik kadro ve pozisyonlarda istihdam edilen binlerce çalışan bulunmaktadır. Türkiye’nin 81 şehrinde ve dünyanın pek çok noktasında çalışan bu personellerden biri de ‘vaiz‘ olarak adlandırılan personellerdir. Dünyada DİB koordinesindeki her camide imam ve vaiz görevlendirilmektedir. Dünyada ve ülkemizde ne kadar çok camii olduğu düşünürsek ne kadar çok vaiz istihdam edildiğini de hipotez edebiliriz. Son senelerde imam hatip liselerinin rakamının çoğalması, ilahiyat fakültelerinin rağbet görmesi de bu kapsamda değerlendirilmelidir. Her sene binlerce birey imam hatip liselerini, ilahiyat fakültelerini seçim etmektedir. Her sene Diyanet İşleri Bakşanlığı tarafından vaiz iş duyuruları yayımlanmakta vaiz personel alımı yapılmaktadır. Bu sebeple vaizlik işiyle alakalı her mevzu merak edilmektedir. Peki vaiz nedir? Kimdir? Vaiz çalışma koşulları ve çalışma saatleri nasıl? Vaiz maaşları 2020 ne kadar?

Vaiz Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Dünyadaki tüm Müslümanlar fert ve cemaat olarak camiilerde iman etmektedir. Camiilerde iman faaliyetlerinin aralıksız sürmesi, camiinin tehlikesiz ve iman edilebilir koşullarının korunması için imam, hatip, müezzin ve vaiz gibi personeller misyon yapmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilen bu personellerin yanı gizeme gönüllü olarak camiilerde faaliyet yürüten Müslümanlar da bulunmaktadır. Camilerde misyon yapan en ehemmiyetli personellerden biri de ‘vaiz’lerdir. Vaiz, vaaz veren şahsa denmektedir. Belli bir program çerçevesinde vaaz veren bu personel camiilerdeki kürsülerden cemaate başka bir deyişle Müslümanlara seslenir.

Vaiz Nasıl Olunur?

Vaiz olmak isteyen adaylarda aranan bazı koşullar bulunmaktadır. Adaylarda 657 rakamlı kanunun 43. maddesinde yer alan şartlar aranır. Ayrıca KPSS’de alakalı puan cinsinde en az 70 puan almak gerekmektedir. Adayların pak bir sicile sahip olması, cemiyette makûs bir üne sahip olmaması gerekir. Alakalı 4 senelik lisans kısmından mezun olan adaylar Diyanet İşleri Başkanlığında en az 2 sene deneyim kazandıktan sonra vaiz olabilir. Özel ihtisas kurslarından da galibiyet ile mezun olmak koşuldur. Bunun yanı gizeme vaizlik uzmanlık imtihanında zaferli olunmalıdır.

Vaiz Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri

Vaizler, kamu personeli başka bir deyişle devlet memuru olarak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilmektedir. Camiilerde 5 müddet süresince misyon yapabilir. Hakikat misyonları cemaate vaaz vermektir. Camiilerdeki kürsülerden cemaate seslenen vaizlere cemiyet büyük hürmet dinler. Bu personeller genellikle camiilerde personellere ait bir odada bulunur. Namaz zamanları dışındı belli bir işleri yoksa camii dışında çıkabilirler. Namaz saatleri istikametinde çalışırlar. İmam, müezzin gibi camiilerde çalışan öbür personellerle koordineli olarak misyon yaparlar. Camiilerdeki sıcak etraf, rahat etraf sebebiyle iyi çalışma şartlatına sahip oldukları düşünülebilir. Ayrıca 5 müddet namaz saatleri ve yurttaşın davet ettiği gidişatlar dışında özgür zamanları bulunur. Camiilerin kumpasını ve güvenini sağlamaya katkı sağladıkları için güçlü zamanlar yaşayabilirler. Ancak genel olarak çalışma koşulları ve çalışma saatleri vaizlerin oldukça iyi gidişattadır. Ayrıca yurt dışında misyon yapan DİB personellerinden olan vaizler yeniden pek çok ehemmiyetli avantajdan yararlanabilir.

ANEKDOT: Vaiz gibi ehemmiyetli bir pozisyonda çalışan personelin işi sadece parasal koşullarına göre değerlendirmemesi gerekir. Dünyada islamafobi, muhacir karşıtlığı gibi ehemmiyetli meseleler gelişmektedir. Bu sebeple camiiler ve Müslümanlar ismine bu personeller kritik misyonlar üstlenmektedir. Bu işi seçecek bireylerin bu ehemmiyetli misyonlara ve büyük mesullüklere hazır olması son derece ehemmiyetlidir.

Vaiz Maaşları 2020 Ne Kadar?

Son senelerde vaiz kadrosunun özlük haklarının iyileştirilmesi beklenmektedir. Birinci derece prsonellerin 3000 ek göstergesinin 3600 olması için personeller mücadele göstermekte ve temenni dinlemektedir.  Temennilerin yanı gizeme personeller her sene Ocak ve Temmuz aylarında toplu kontrat kapsamında maaş zammından yararlanmaktadır. Bu kapsamda 1 Ocak 2020 itibariyle vaiz maaşları %4 çoğalacak ve 2019’un 2. yarısındaki enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacaktır. Bu kapsamda vaiz maaşlarının 2020 senesinde ehemmiyetli oranda çoğaldığını söylemek gerekir. İşte derecelerine ve hizmet senelerine göre vaiz maaşları 2020..

9/1 derecesinde işe yeni başlamış vaiz maaşı 2020 4 bin 150 Türk Lirasıdır.

7/1 derecesindeki 3 sene tecrübeli personel ise 4 bin 185 TL maaş alır.

7/3 derecesindeki 5 sene tecrübeli vaizin aldığı ücret 4 bin 200 TL civarındadır.

5/2 derecesinde ve 10 sene tecrübeli personel 4 bin 260 TL maaş alır.

3/1 derecesindeki 15 sene tecrübeli vaiz maaşı 4 bin 650 TL civarındadır.

2/3 derecesindeki 20 sene tecrübeli personel 4 bin 720 TL aylık alır.

1/4 derecesindeki 25 sene ve üstünde tecrübeye sahip vaizin maaşı ise takribî 4 bin 900 TL’dir.

ANEKDOT: Yukarıyada yer alan vaiz maaşları net maaşlardır. Bu ücretlere minimum uyum indirimi, aile dayanağı, çocuk dayanağı, enflasyon farkı, ek tazminatlar gibi ücretler ilave edildiğinde maaşlar 500 TL’ye kadar çoğalabilmektedir.