Vantrolog (Vantrilok) Nedir? Ne Demek? Nasıl Olunur?

tarafından
91
Vantrolog (Vantrilok) Nedir? Ne Demek? Nasıl Olunur?

Gösteri dünyasında son derece alaka sürükleyen vantrologlar ile alakalı pek çok mevzu merak edilmektedir. Bu bireyler ağızlarını oynatmadan, karınlarından konuşma maharetlerine sahiplerdir. Bu marifetleri ile gösteri dünyasında büyük alaka sürüklerler. Özellike dünyanın değişik ülkelerindeki kabiliyet müsabakalarına katılan vantrologlar sanatlarına tekerrür ışık yakalanmasını sağlamışlardır. Youtube, sosyal medya ve öbür ananesel medya platformlarını izleyen yurttaşlar da vantrolog veya vantrilok olarak öğrenilen bu sanatçılar hakkında pek çok sual sormaktadır. Peki vantrolog vantrilok nedir? Ne demek? Vantrolog vantrilok nasıl olunur?

Vantrolog Vantrilok Nedir? Ne Demek?

Dünyanın en daha önceki sanatlarından biri olan bu karından konuşma, sesin başka birinden geldiğini düşündürtme sanatını icra eden şahıslara vantrolog denmektedir. Ulus arasında vantrilok olarak da öğrenilirler. Bu bireyler sanki kendi seslerini kullanmadan, konuşmadan, ikinci bir kaynaktan ses çıkartma maharetine sahiptirler. Gırtlak yapılarından bir anormallikten kaynaklanan bu beceri sayesinde iki değişik ses kullanarak sanki iki değişik insan konuşuyormuş fikri oluştururlar. Kelime bir işi işaret eder. Ancak bu sözcüğün orijini Latince bir kelime olan ventriloquist sözcüğüne direnmektedir. Kelime karın ve konuşmak sözcüklerinin sentezinden türemiştir.

İşin orijinleri kadim Mısır ve İbrani uygarlıklarına sabreder. Ayrıca Antik Yunan tarihinde de bu işi icra eden şahıslara tesadüfülür. Misalin Atinali Eurykles Daha Önceki Yunan medeniliğinin en şöhretli vantrologu olarak öğrenilmektedir. Geçmiş yarıyıllarda vantrolog olan bireyler kahin olarak da kıymet görüyordu. Karından konuşarak yapılan kahinliklere büyük anlam yükleniyordu. Hatta Mısır’da ki heykellerin konuştuğu dedikoduları da yeniden vantrologlarla söylenmektedir. Günümüzde ise bu bireyler tiyatrolarda, cümbüş gösterilerinde, TV gösterilerinde çıkardıkları iki ayrı sesle izleyicilere işitsel ve görsel şölen sunmaktadır. Son olarak 12 yaşındaki ufak bir kız çocuğunun America’s Got Talent müsabakasında gösterdiği performans tekerrür bu sanata dikkatleri çekmiştir.

Vantrolog Vantrilok Nasıl Yazılır?

Bu sanat ve işle alakalı sorulan suallerin başında “nasıl yazılır?” suali gelmektedir. Sözcüğün en öğrenilen hali vantrolog biçimindedir. Ancak bu kullanım yanılgılıdır. Sözcüğün en doğru kullanımı ‘vantrilok’ biçimindedir.

Vantrolog Nasıl Olunur?

Vantrolog olabilmek için, profesyonel olarak bu işi, bu sanatı icra edebilmek için güçlü bir eğitim sürecinden geçmek gerekmektedir. Ciddi, tabakalı bir eğitim süreci ile hem seslerini eğitirler hem de maharetlerini geliştirirler. Türkiye’de yaygın bir sanat olmadığı için kurs ve sanatçı rakamı az olsa da yurt dışında kurs ve sanatçı rakamı oldukça fazladır. Bu kurslara giderek eğitim alabilir ve bu sanatı tamamen öğrenebilirsiniz.

Vantrolog Olabilir Miyim? Olma Koşulları Nelerdir?

Bu sanatı icra edebilmek için her şeyden evvel marifete sahip olmalısınız. Bu sebeple bu sanata yoğunlaşmadan evvel dudaklarınızı hiçbir biçimde oynatmadan konuşup konuşamadığınıza bakmalısınız. Özellikle de “B , F, M, P, V” harflerini dudak oynatmadan söyleyebilmeniz son derece ehemmiyetlidir. Zira bu sayede marifetinizin ebadı ortaya çıkar. Bu marifete sahip olmayan birinin bu sanati icra etmesi son derece zorludur.