Veteriner Maaşları

tarafından
118
Veteriner Maaşları

Veteriner hekim, bilinenin aksine pek çok alanda çalışma şartlarına sahiptir. 4 yıllık üniversite mezunu olarak başladıkları çalışma hayatları bir hayli zorlu durumlara sahne olmaktadır. Genel olarak veteriner maaşları konusundan bahsetmeden önce sizlere biraz bu meslek dalı ile ilgili olarak bilgi vermek isterim.

Dünyada bulunan tüm hayvanların sağlıkları için bu insanlara gidebilirsiniz. Her türlü hayvanın sağlığı, bakımı ve hastalıkları için gideceğiniz bu hekimler gerek tedavi gerekse ameliyat gibi yollarla iyileştirme çalışması yaparlar. Çalışma alanları o kadar geniştir ki çiftlik, evcil ve vahşi hayvanları tek tek saymaya kalksak bizim ömrümüz yetmez. Dünya üzerinde kaç çeşit hayvan vardır sorusuna verilen cevap dahi günümüzde 20 – 100 milyon arasında değişmekte iken veterinerlerin çalışma performansları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Veterinerlerin Çalışma Alanları

Günümüzde 4 sene okul okuduktan sonra elbette bu alanda çalışmalar yapmak her veteriner hekimin isteğidir. Özellikle kendisini yetiştirmiş ve bilinçli bir veteriner, işinde de son derece başarılı olmaktadır. Buna göre çalışma alanlarından bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz.

  • Özel Hayvan Kliniği Açma: Bölüm mezunlarının çoğu bu konuda özel hassasiyet göstermektedir. Günümüzde bir hayli yaygın olan özel veteriner klinikleri eğer yeterli çevreniz ve kendinize güveniniz varsa sizlere çok büyük meblağlar kazandıracaktır. Yeni mezun kişiler genellikle bu konularda çekimser kalsalar da eğer hiçbir iş bulamazsanız son çare olarak böyle bir yer açmak isteyebilirsiniz.
  • Hayvan Çiftliklerinde Çalışma: Ülkemizde en yaygın olarak bulunan sığır çiftliklerinde bu hayvanlardan sorumlu olarak çalışabilirsiniz. Hayvanlar hastalandığında veya hastalanmaması için yapılacak müdahaleler sonucunda oldukça başarılı bir veteriner olabilirsiniz. Bununla birlikte özel bir yer açtığınızda da yine sığırlara bakma şansınız bulunuyor. Çünkü bu yerlerde de dışarıdan küçük çiftliklerle anlaşarak gelir elde etme şansınız bir hayli yüksektir.
  • Kamuda Çalışma: Tarım ve Orman bakanlığı başta olmak üzere il ve ilçe belediyelerinde ve kamu kurumlarında görevinizi icra edebilirsiniz. Bu durumlarda yapılan tüm işlemlerde devlet adına yapar ve kontrol uzmanı gibi çalışırsınız. Özellikle bir salgın gibi durumlara karşı her zaman ilk başvuru yapılacak kişi siz olacaksınızdır. 2020 veteriner maaşları konusunda birazdan sizleri aydınlatıcı bilgiler vereceğiz.
  • Askeri Birlikler: Veteriner hekimler askeri personel olarak “Subay” konumunda görev yapmaktadırlar. Dilerlerse bu görevlerini sürekli ifa edebilmektedirler. Eğer sizlerde askeriye personeli olarak görev yapmak isterseniz bu konuda devlet kurumlarına başvuru yapabilirsiniz. Oldukça rahat edeceğinizi de şimdiden söylemem gerek.
  • Kesimhaneler: Bu hekimlerin en başlıca görevleri arasında hayvan kesiminden sonra insanların yiyeceği etlerin sorunsuz bir şekilde ulaşımını yapmak gelir. Bozulma, çürüme ve başka bir şeyler olmadan insanlara ulaşan etlerle birlikte oldukça kaliteli bir şekilde görevlerini ifa etmiş sayılırlar.

Veteriner hekim maaşları bugün ortalama 5.000 – 9.000 TL arasında değişmektedir.

Yukarıdaki yazdıklarımız ve daha fazlası için sizlerde Vetbilgi sitesine giderek oradan bilgi alabilirsiniz.