Yazılımcı Maaşları Ne Kadar? 2020

tarafından
116
Yazılımcı Maaşları Ne Kadar? 2020

Ülkemizde olduğu gibi son senelerde bütün dünyada en çok tercih dilen prestijli meslek dallarından birisi de programcılık oldu. Bu noktada devlet yetkilileri de ülkenin yazılımcı açığını gidermek amacıyla proje kapsamında yazılımcı yetiştirilmesi için harekete geçmişken pek çok kişinin merak ettiği konular arasında nasıl yazılımcı olunur, iş imkanları nedir ve ne kadar kazanılmaktadır gibi sorular yer almaya başladı. Konuya ilişkin olarak ele alınan ayrıntılar ve bilgiler ise haberin devamında yer almaktadır.

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Son zamanların en çok tercih edilen mesleklerinden olan yazılımcılık için pek çok kişi nasıl yazılımcı olacağını merak etmektedir. Bunun için farklı yollar ve atılması gereken adımlar bulunmaktadır. Alaylı olarak yazılımcı olmak için meslek liselerinde bilişim ve benzeri bölümler okumak, halk eğitim programlarına veya diğer mesleki öğrenme projelerine katılarak bu kursları ve projeleri başarıyla bitirmiş olmak gerekiyor.Aynı zamanda üniversitelerin iki veya dört senelik ilgili bölümlerinden mezun olarak da mesleki olarak yazılımcı olabilmek mümkündür.

Yazılımcı İş Olanakları
Yeni mezun olan veya mesleğe yeni giriş yapmış bir yazılımcı hem özel hem de devlet kurumlarında iş imkanı bulabilmektedir. Özellikle ne kadar kolay iş bulabilmesi becerisi ile alakalı olmakla beraber adayların ne kadar tecrübe ve programlama bilgisine bağlı şekilde değişmektedir.

Yazılımcı Maaşları

Kamuda yazılımcı olarak görev yapanlara 2020 yılı itibari ile ödenen maaşlar derece ve kademeye göre değişmekte olup 1-1 derece ve kademede 6.689,60 TL, 2-1 için 6.579,76 TL, 3-1 için 6.371,31 TL, 5-1 6.022,24 TL, 8-1 için 5.965,55 TL ödeme yapılmaktadır.

Özel sektörde ise yeni mezun bir yazılımcıya 2 bin 800 ile 3 bin 600, 3 yıl tecrübesi olan bir yazılımcıya ise 3 bin 800 TL ile 5 bin 500 TL, 5 yıl tecrübeye sahip olanlara ise 8 bin ile 30 bin arasında, yurt dışı istihdamda ise 87 bin ile 162 bin TL arasında değişebilmektedir.