Yeni İşsizlik Rakamı Açıklandı! Bilanço Giderek Yükseliyor

tarafından
43
Yeni İşsizlik Rakamı Açıklandı! Bilanço Giderek Yükseliyor

Ülkemizde aşinayı üzere bir çok şahıs genci yaşlısı iş arıyor. Çoğu şahıs iş bulabilmek için kendi dalı dışında değişik dallara da bakmaya devam ederken Aralık 2019’un bilgileri bugün itibari ile duyuruldu. Buna göre işsizlik bilançosunun giderek çoğaldığı görülürken fotoğrafı sayılar da Türkiye’de kayıtlı işsiz rakamının kaç olduğu ve işsizlik oranının ne kadar olduğu duyuruldu.

Kayıtlı İşsiz: 4 Milyon 394 Bin

Ülkemizde işsiz olarak kayda geçen ve iş arayan statüsünde ki profil rakamının 4 milyon 394 bin olduğu belirtildi. Başka Bir Deyişle 4 milyon 394 bin şahıs iş aramakta olup bu bireylerin haricinde dikkatsiz olup ne kadar şahsın iş arayışı içerisinde olduğu net olarak öğrenilmemektedir. Aralık ayının işsizlik oranı yüzde 13.7 olarak kayıtlara geçildi.

Bu yarıyılda, istihdam edilenlerin rakamı tarım sektöründe 225 bin, inşaat sektöründe 119 bin şahıs eksilirken, sanayi sektöründe 225 bin, hizmet sektöründe ise 122 bin şahıs arkasıydı. İstihdam edilenlerin %16,5’i tarım, %20,6’sı sanayi, %5,4’ü inşaat, %57,5’i ise hizmet sektöründe yer aldı.

Sigortasız Çalışanlar: Yüzde 32.3

Ülkemizde iş verenlerin emekçisini sigortasız olarak çalıştırması aşinayı üzere yasaktır. Fakat emekçinin maaliyetlerini eksiltmek için bir çok iş veren emekçisini kayıt dışı olarak çalıştırmaktadır. Özellikle üniversitede okumakta olan çok rakamda genç kayıt dışı istihdam etmekte olup ülkemizde ki kayıt dışı istihdam oranlarının yüzde 32.3 olduğu belirtildi. Kayıt dışı çalışanların rakamı her geçen gün çoğalmaya devam ediyor.