Ziraat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
265
Ziraat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Ziraat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Ziraat Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da ziraat mühendisi maaşları ile ziraat mühendisinin vazifeleri, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

ZİRAAT MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ZİRAAT MÜHENDİSİ OLUNUR? ZİRAAT MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Ziraat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Ziraat Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Ziraat mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl ziraat mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin ziraat mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, ziraat mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren ziraat mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olması gerekmektedir.

Ziraat mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Her cinsten nebatın yetişmesi için uygun tabanı tanımlarlar,
  • Çalışılan arazinin incelemesini yaparlar ve yararlılığı çoğaldırmaya müteveccih çalışmalar yaparlar,
  • Tohum ekiminden mahsulün bir araya gelmesine kadar olan tüm süreçle alakalı olarak izlenecek usulleri tanımlarlar,
  • Elde edilen mahsullerin hem bir araya gelmesi hem saklanması hem de pazarlanması ile alakalı olarak usuller geliştirirler.
  • Mahsullerin ve cinslerin iyileştirilmesi, korunması emeliyle çalışmalar yaparlar.

ZİRAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? ZİRAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Ziraat mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye dağılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan ziraat mühendisleri hemen hemen her kamu vazifelisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle ziraat mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma etrafları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro etrafı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Ziraat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Ziraat Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Özel sektörde çalışan ziraat mühendislerine baktığımızda vaziyet bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA ZİRAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Ziraat Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Ziraat Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Ziraat Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Ziraat Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Ziraat Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Ziraat Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda ziraat mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile destekleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir ziraat mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ZİRAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Ziraat Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Ziraat Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli ziraat mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan ziraat mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen bireyin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.